מטען לאופניים חשמליים – איך בוחרים ותשובות לשאלות נפוצות

מטען לאופניים חשמליים – איך בוחרים ותשובות לשאלות נפוצות

כל רוכב חשמלי עם קילומטרז’ מינימלי יודע שמטען נוסף הוא כמעט מוצר צריכה בסיסי. ממש כמו שלכל אחד מאיתנו יש יותר ממטען אחד לטלפון הסלולרי, כך נקודת הטענה נוספת לאופניים היא שדרוג משמעותי. 

מטען ספייר שיוחזק במשרד, באוניברסיטה או בבית של בן/בת הזוג, יחסוך את עוגמת הנפש והמאמץ הפיסי של רכיבה על אופניים חשמליים עם סוללה “גמורה”. 

מטען איכותי במחיר מעולה? היכנסו לאתר XMB עם קוד הקופון מטען2020.

אבל איך בוחרים מטען לאופניים חשמליים ומה כדאי לדעת? נפגשנו עם אוהד נואמה מחברת X.M.B, המתמחה מזה למעלה מ-5 שנים בשיווק סיטונאי של ציוד לאופניים חשמליים, ומשרתת מאות לקוחות עסקיים ופרטיים (הנחה באתר החברה לגולשי הרוכב החשמלי בקניית מטען לאופניים חשמליים – קוד קופון “מטען2020”). 

לפני הכל, אוהד, מה זה מטען מהיר לאופניים חשמליים?

אוהד: “שאלה טובה ונפוצה. המהירות של ההטענה נמדדת בהתאם להספק של המטען באמפר/שעה. יש מטענים שמגיעים עם 2 אמפר, ואחרים שמטפסים עד 5 אמפר. ככל שהאמפר גבוה יותר כך ההטענה תהיה זריזה בהתאמה.

יש אגדה אורבנית בקרב רוכבים חשמליים לפיה מטען מהיר יכול להזיק לסוללה בגלל ‘עודף כוח’. מהניסיון שלנו, כאשר המטען הוא איכותי, זה ממש לא נכון. אני יכול להעיד שבחברה שלנו, XMB, אנחנו מוכרים המון מטעני 5 אמפר לשליחים ואנשי מקצוע. כלומר, רוכבים חשמליים שצריכים מטען מהיר מאד, חזק מאד ואמין מאד”. 

מה המשמעות של בחירת מטען לאופניים חשמליים עם תו תקן?

אוהד: “לפני שצוללים פנימה למפרט של המטען, חשוב לקנות מטען איכותי עם תו תקן. במידה שהמטען הוא לא תקני, גם הנתונים הכי מבטיחים יכולים להיות חתול בשק, ובמקרים מסוימים סכנה של ממש. מטען מזויף או פיראטי עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לסוללה ולאופניים. אסור להתפשר. בנוסף, מטענים טובים בעלי תו תקן נמכרים עם אחריות ארוכת טווח. אצלנו, ב-XMB, האחריות למטען היא לשנה וזה משמעותי מאד”.  

למה יש פערים במחירים בין המטענים?

אוהד: “דבר ראשון, ההספק, ובשפה פשוטה – אמפר/שעה. כמו שאמרנו, המידות המוכרות לכך הן 2-5 אמפר. ככל שההספק גבוה יותר, המחיר מטפס. 

הפונקציה הנוספת היא החיבור. רוב המטענים הם מטענים שמתחברים לסוללות “קלאסיות” עם חיבור של 3 נקודות ועיגול. לצד זאת יש מטענים עם חיבורים ייעודיים. המוכרים שבהם הם מטען עם “פין תקע” ומטען עם “פין רחב”. התקע מתאים בעיקר לסוללות מוסלקות בשלדה, והפין הרחב לקורקינטים. יציאות מיוחדות אלה יכולות לייקר את המטען בכמה שקלים. יש לבדוק מה החיבור בסוללה ואם אתם לא יודעים מה נכון, פשוט התייעצו”. 

מה זה “מטען עם מאוורר”?

אוהד: “מטענים לאופניים חשמליים מגיעים בכמה רמות, והאיכותיים מאובזרים עם מאוורר פנימי. המאוורר, כשמו כן הוא, מצנן את פעילות המטען ומאפשר וויסות טמפ’. מטענים עם מאווררים משמיעים רעש קל אבל הם שומרים על הסוללה ומגדילים את היקף מחזורי הטעינה שלה”. 

כמה עולה מטען לאופניים חשמליים?

אוהד: “כמו בכל דבר, גם כאן יש מחירים שונים. באופן כללי אפשר לומר כי מחירי מטענים לאופניים חשמליים נעים בין 150 ל-200 שקלים עבור מטען עם 2 אמפר. מטענים בעלי אמפר גבוה יותר מגיעים עד 500-600 שקלים וצפונה. מטענים אלה יכולים למלא סוללה ל-100% בטווח של שעתיים ולעתים אפילו פחות”. 

לפני סיום, תוכל לתת מספר כללי זהירות?

אוהד: “בטח. יש להרחיק את המטען מנוזלים או מים, להימנע מהצמדתו לגופים אחרים בזמן ההטענה, לחבר את המטען לשקע בעל מתח זהה, ולא לגעת או להחליף את החיבורים או הכבלים של המטען. כמו כן צריך לשים לב לכל רעש חשוד או עלייה דרמטית בטמפ’ של המטען בזמן הטענה. במקרה של חום חריג או ריח של שריפה, יש לנתק מיד את המטען ולקחת אותו לבדיקה במעבדה מוסמכת”. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך