אופניים חשמליים הגבלת מהירות

אופניים חשמליים הגבלת מהירות

במוקד הייעוץ החינמי של אתר “הרוכב החשמלי”, המקבל מאות פניות בחודש מרוכבים ולקוחות, אנחנו נשאלים פעמים רבות לגבי הגבלת מהירות אופניים חשמליים. במילים אחרות, הרוכבים המתעניינים רוצים לדעת כמה מהר הם יוכלו לרכוב ולכמה קמ”ש יגיעו עם אופניים ממונעים. 

קראו עוד על:

התשובה לשאלה הזו היא “טריקית” שכן יש בישראל פעם של ממש בין המותר למצוי. בעוד שהחוק הישראלי קובע לכל אופניים חשמליים הגבלת מהירות ברורה, בשטח הדברים נראים קצת אחרת. זו, בכל אופן לשון החוק:

“אופניים עם מנוע עזר” 

אופניים בעלי שני גלגלים המורכבים זה אחרי זה, שמותקן בהם מנוע חשמלי, ושהתקיימו בהם כל אלה: ההספק המרבי של המנוע אינו עולה על 250 וואט, המנוע החשמלי מופעל באמצעות דוושות האופניים, וכוח המנוע יורד עם העלייה במהירות האופניים ומפסיק את פעולתו כאשר מהירות האופניים עולה על 25 קמ”ש. 

במילים פשוטות, החוק הישראלי קובע שאסור לרכוב על אופניים חשמליים במהירות של יותר מ-25 קמ”ש המופעלת על ידי הפדלים. בכל הנוגע לשימוש במצערת (“ידית גז”) שהוא השימוש הנפוץ ביותר בארץ מבחינת הרוכבים החשמליים, תקנות התעבורה מגדירות הגבלת מהירות לאופניים חשמליים של 6 קמ”ש

שנאמר, “לא ינהג אדם באופניים שבהם מותקן מנוע עזר או יחזיק בהם בבעלותו, אלא אם המצערת אינה מאפשרת שליטה רציפה בהספק המנוע במהירות העולה על 6 קמ”ש”. 

בקיצור, הגבלת מהירות אופניים חשמליים בישראל היא עד 25 קמ”ש בשימוש בפדלים ועד 6 קמ”ש בשימוש במצערת. מה קורה בפועל? קצת שונה, כמובן. 

בעוד שהחוק הוא מאד ברור, רבים מהרוכבים החשמליים מבקשים לפתוח הגבלת מהירות אופניים חשמליות. הבקשה הנפוצה יותר היא בפתיחת ההגבלה על המצערת כך שיהיה אפשר להגיע ל-25 קמ”ש גם בעזרת “ידית הגז” ולא רק הפדלים. בשלב שני, הבקשה היא לפתוח באופן כללי את ההגבלה תוך ניצול מקסימלי של כוח המנוע. 

מי מבצע פתיחת הגבלת מהירות אופניים חשמליים?

על פי רוב, כמעט כל מעבדה לאופניים חשמליים תוכל לספק את המענה של פתיחת הגבלת מהירות אופניים חשמליות. בד”כ העבודה תבוצע ללא עלות ככל שאתם מעוניינים לפתוח את הגבלת המהירות בחנות בה קניתם. אם תבקשו פתיחת מהירות בחנות אחרת, ייתכן ותחויבו בעלות העבודה. 

שימו לב כי מהירות אופניים חשמליים קשורה גם למנועים שזמינים בשוק בכמה מידות. החל ממנועי 250 וואט התואמים את התקן הישראלי וכלה במנועים חזקים יותר, שאינם תואמים את התקן אך שכיחים מאד – 350 וואט, 500 וואט, 750 וואט ואפילו 1,000 וואט (בעיקר באופניים חשמליים בהתאמה אישית). 

מה עושים? הרוכב החשמלי מחויב כמובן להוראות החוק ואנו ממליצים תמיד לרכוב בזהירות ובמהירות המותרת. חשוב לזכור כי הגבלת מהירות אופניים חשמליים נועדה להגן על הרוכב ולשמור על המשתמשים האחרים בדרך. אם בכל זאת החלטתם לפתוח את ההגבלה, הקפידו לרכוב בזהירות מקסימלית. בין אם בשמירה על כל כללי התנועה (כולל רמזורים, תמרורים, חד-דו-סיטרי וכדומה) ובין אם באמצעי מגן כמו אורות וקסדות. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך