סערת לוחיות הרישוי: האופניים החשמליים הם הפתרון ולא הבעיה

סערת לוחיות הרישוי: האופניים החשמליים הם הפתרון ולא הבעיה

מאת: יותם סלנגרה, יבואן רשמי Greenbike

הצעת החוק שתחייב התקנת לוחיות רישוי על אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים היא לכאורה צעד הגיוני, אך עלולה להיות גם אפקט מצנן. תקנות וחוקים אינם בהכרח דרך המלך.

קיים חשש ממשי שחובות הרישוי ו/או הביטוח יורידו דרמטית את מספר המשתמשים לאור ההוצאות הכרוכות בהן. כך גם יש מי שסבור כי הדבר עלול להוביל לתעשייה “שחורה” של מספרים מזויפים והכנסת אלפי רוכבים (ואולי אפילו עשרות אלפים) להיות “עבריינים”. 

גזרים ולא (רק) מקלות

לפני כ-15 שנה כשהאופניים החשמליים הראשונים הופיעו בישראל (והיו למעשה אופניים רגילים עם קיט חיצוני), מעטים זיהו שאנחנו עומדים בפני מהפכה. היום בחלוף כמעט שני עשורים הדברים ברורים לכל, או כפי שהגדיר את זה יפה שר התחבורה לשעבר, “הסוסים ברחו מהאורווה וטוב שכך“.

ענף האופניים החשמליים ספג מהלומה מסוימת בתקופת הקורונה בגלל קשיים בייבוא וסגירת נתיבי מסחר. תודה לאל, ההתאוששות הייתה מהירה.

לפי נתוני רשות המסים היקף הייבוא בשנת 2021 יחצה לראשונה את הרף של 45,000 אופניים חשמליים (לא כולל קורקינטים). עלייה של יותר מ-65% בתוך חמש שנים. חשוב להדגיש כי מעבר לצרכנים מדובר בענף שמעסיק מאות בעלי חנויות ברחבי הארץ ואלפי עובדים במעגלים ראשונים ושניים.

בעוד שהמספרים מדברים בעד עצמם והביקוש בשיאו, קשה להבין מדוע המדינה כל הזמן נאבקת בענף. זאת במקום לצעוד יד ביד עם היבואנים והחנויות ולהציע גזרים ולא (רק) מקלות. למשל, סלילת תשתיות וחינוך לרכיבה נכונה במקום עוד חוקים ועוד תקנות. 

השיפור בדגמים בשנים האחרונות

על המדינה להבין כי האופניים החשמליים הם אחת הבשורות החשובות של התחבורה הישראלית. הם מספקים פתרון מושלם להפחתת העומס בכבישים, מקלים מאד על בעיות החנייה במרכזי הערים הצפופים ומורידים את זיהום האוויר המסוכן. לצד זאת הם משמשים כקרש קפיצה לפרנסה עבור עשרות אלפי ישראלים וביניהם שליחים, בעלי מקצוע, מנהלי לוגיסטיקה, סוכני מכירות ועוד.

חשוב גם לדעת שהדגמים שאנחנו רואים בכבישים לא דומים כלל לאופניים הבוסריים שפרצו את השוק לפני שני עשורים. היבואנים מקפידים מאד על כלים בטיחותיים, יציבים ואמינים, ובמיוחד שמים דגש על “סביבת הרוכב“. ניכרת השקעה בצמיגים עבים (3-4 אינצ’) מבית החברות המובילות, מערכות חשמליות אמינות ואיכותיות, בלמים הידראוליים שהופכים כמעט לסטנדרט, פנסים חזקים (כולל איתות ותאורת בלמים בדגמים יוקרתיים) ועוד.

אני יכול להעיד עלינו, בחברת גרינבייק, שאנו משקיעים משאבים אדירים בכל ייצור ומוכנים גם “לשלם” בשורת הרווח בשביל להביא לישראל דגמים איכותיים ואמינים. השאיפה שלנו היא לא רק למכור אופניים חשמליים אלא להפוך את הכלים הממונעים לחלק בלתי נפרד מהנוף. 

חשש מאפקט מצנן

אולי הגיעה השעה שהמדינה “תחשב מסלול מחדש” ובמקום תקנים מחמירים ואכיפה דרקונית תנהל דיאלוג אמיתי מול היבואנים והחנויות? כולנו רוצים בהצלחת האופניים החשמליים ואנחנו נהיה הראשונים לתמוך בצעדים לפתרון בעיית תאונות הדרכים והאתגרים הבטיחותיים.

חשוב לזכור שאחד הפרמטרים שמניעים את הגלגלים של מהפכת האופניים החשמליים הוא הזמינות הכספית. מחירי הדגמים בשוק נעים בין 3,000 שקלים ל-9,000 שקלים. עלויות נוספות עלולות להרחיק רוכבים וכולנו נצא נפסדים.

קשה גם להעריך מה תהיה עלות הביטוח שיוצע לרוכבים החשמליים על ידי חברות הביטוח. אם לשפוט לפי מה שמתנהל בענף האופנועים, התמונה איננה אופטימית.

עובדה ידועה היא שלמרות שאופנוע הוא כלי רכב מנועי שחייב בביטוח חובה, לאור התעריפים הגבוהים לביטוח המגיעים עד כדי 4,000-5,000 שקלים לשנה, יותר מ-40% מהאופנוענים נוסעים על כלים לא מבוטחים (לפי דו”ח מבקר המדינה). הדברים חמורים שבעתיים כשהכלי מיועד לשימוש מסחרי והפוליסה יקרה עוד יותר.

חברת גרינבייק פועלת לא רק בישראל אלא יש לנו גם סוכנויות בארה”ב ובגרמניה. נושא הביטוחים על האופניים הדו-גלגליים במדינות האלה הוא הרבה יותר מאורגן ועומד על סכום סביר בהחלט של כ-300-400 שקלים בשנה. בישראל, אני חושש, נראה מהר מאד שהביטוחים מגיעים ל-1,000-2,000 שקלים, ואפילו למעלה מכך במקרה של שליחים מקצועיים. חוסר פרופורציה בין עלות הכלי לעלות הביטוח תוביל כמעט באופן וודאי לאחד משניים – וויתור על האופניים או רכיבה בניגוד לחוק.  

לא לגרום לקריסת הענף

כיבואן שעומד מאחורי אחד המותגים הוותיקים בשוק, אני אהיה הראשון לתמוך בכל צעד שיעזור להפחית את תאונות הדרכים שמעורבים בהם אופניים חשמליים. עם זאת אני מאמין שעלינו להיזהר שלא לשפוך את התינוק עם המים. בואו נפעל בחוכמה בכדי לוודא שאנחנו נהנים ממלוא היתרונות של האופניים החשמליים ולא גורמים לקריסת ענף כה חשוב בתחבורה בישראל. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך