מדריך לתחזוקת אופניים חשמליים – טיפים קצרים

מדריך לתחזוקת אופניים חשמליים – טיפים קצרים

תחזוקה שוטפת היא חלק בלתי נפרד מהחיים לצד אופניים חשמליים. כמו כל כלי רכב, גם כאשר מדובר על כלי רכב קליל וספורטיבי, אופניים חשמליים זקוקים לטיפולים. הן תיקונים וטיפולים שגרתיים (כמו חיזוק ברגים או בלמים), והן טיפולים נקודתיים כדוגמת פנצ’רים, שברים, בעיות חשמל וכדומה.

הכלל הראשון והחשוב ביותר לגבי תחוזקת אופניים חשמליים הוא כמובן מודעות. ממש כמו בטיפול ברכב או בגוף, רפואה מונעת תהיה לרוב הפתרון הטוב ביותר. מרגישים שהבלמים חלשים? לכו לטפל ואל תמתינו למצב שבו האופניים פשוט לא עוצרים (זו סכנה של ממש!). הכידון “רוקד”? הגיעו במהירות לחנות אופניים המציעה גם מעבדת תיקונים ובדקו את הנושא.

זכרו, אופניים חשמליים הם כלי רכב לכל דבר ועניין. על מנת להבטיח שאתם רוכבים בטוח, ולא מסכנים אתכם או את העוברים בדרך, עליכם לדאוג לביצוע תחזוקה שוטפת. ביקור בחנות האופניים שלכם אחת לכמה חודשים, ולא רק בזמן תקלה, יכול בהחלט לספק את המענה הדרוש לשם כך. בקשו מהמומחים בחנות לבצע בדיקה מקיפה של הכלי – בלמים, ברגים, כידון, גלגלים, מנוע, בקר וכדומה.

מה עוד? הנה כמה טיפים חשובים:

לא משאירים אופניים בגשם – אופניים חשמליים מותאמים גם לנהיגה במזג אוויר גשום. עם זאת, הם אינם בנויים לעמידה רצופה במשך שעות ארוכות תחת מים. ממש כשם שהטלפון הסלולארי שלכם יכול “לספוג” (תרתי משמע) טיפות מים מהגשם, אם תזרקו אותו לאמבטיה הוא כנראה לא ישרוד שם יותר מדי זמן. כך גם לגבי אופניים חשמליים שבתוכם מותקנת מערכת חשמלית עדינה ומתוחכמת. אם אתם מתכננים לרכב ביום גשום, בדקו היטב שיש לכם מקום מקורה לשים בו את האופניים כשתחנו. היעד שלכם לא מאפשר חנייה עם גג? ותרו היום על האופניים וסעו ברכב, באוטובוס או במונית. חבל לגרום נזק.

הטענת האופניים תחת ביקורת בלבד – כשקוראים קצת על אופניים חשמליים מבינים שישנם מקרים (נדירים) שבהם המטענים מתלקחים ויוצרים סכנה מוחשית. אמנם 99% מהמטענים יעבדו היטב וללא בעיות, אך ברור שבעבור ה-1% הבודד שייחשף לתקלה, הדברים עלולים לגרום לאסון. מה אנחנו מציעים? פשוט מאד – השתדלו להטעין את האופניים כשאתם בקרבת מקום והימנעו ככל הניתן מהטענה “עיוורת” בלילה או במחסן/בחניון.

חיזוק בלמים והחלפת רפידות – אופניים חשמליים הם כלי רכב שיכול להגיע למהירות של 25 קמ”ש ויותר. הבלמים של האופניים נשחקים במהירות, וכך גם הרפידות התופסות אותם. חשוב מאד שלא להמתין לרגע האחרון ומיד כאשר אתם מרגישים שהבלמים נחלשים להגיע לחנות ולתקן את הסיפור. אל תגיעו למצב שבו אתם נוסעים בלי בלמים כי מדובר מן הסתם בסכנת נפשות.

הקפידו על סוללות בפנסים הקדמיים והאחוריים – רוכבים חשמליים שנוסעים מדי יום משתמשים המון בפנסים האחוריים והקדמיים. אין להקל ראש בכך שכן אופניים (חשמליים ולא חשמליים) הם כלי רכב קטן שיכול בקלות “להיבלע” בסבך המכוניות והאופנועים שמסביבו. כמובן שנסיעה ללא פנסים על כבישים היא מסוכנת, והדברים נכונים גם לגבי רכיבה בשבילי אופניים מסודרים (עליהם נוסעים רוכבים נוספים ופעמים רבות מהלכים עליהם הולכי רגל). טיפ – שמרו תמיד בתיק האופניים שלכם גם סוללות ספייר.

אל תעשו הטענות יתר – בעלי אופניים חשמליים רבים טועים בכך שהם עושים לאופניים “הטענות יתר”. כלומר, משאירים את האופניים כשהם מחוברים למטען, ולא מנתקים את הכבל גם כשהסוללה התמלאה לחלוטין. מומלץ שלא לפעול כאמור שכן הטענת יתר גורמת לבלאי מואץ בסוללה ומקדמת את המועד שבו תאלצו להחליף את הבטרייה.

רוכבים יקרים, זכרו – האחריות על תחזוקת האופניים החשמליים שלכם היא בידכם. אל תזלזלו בכך והקפידו על רכיבה בטוחה. כמו כן, ככל שתשמרו טוב יותר על האופניים שלכם, כך תחסכו הוצאות מיותרות על תיקונים שהיה אפשר למנוע אותם מלכתחילה. 

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך