אופניים חשמליים רישיון – מי צריך? מאיזה גיל? הרוכב החשמלי עונה

אופניים חשמליים רישיון – מי צריך? מאיזה גיל? הרוכב החשמלי עונה

מאז יולי 2019, בעקבות החלטה שהתקבלה על ידי שר התחבורה, נקבע כי יש להוציא לרכיבה על אופניים חשמליים רישיון, ולכל הפחות לעבור מבחן תיאוריה. מבחן שאפשר לעשות הכי מוקדם בגיל 15 וחצי, כאשר הרכיבה עצמה מותרת מגיל 16 בלבד. 

במילים אחרות, אם אין לכם רישיון נהיגה לאופנוע או רכב, ואתם רוצים לרכוב על אופניים חשמליים, תצטרכו לעבור במשרד הרישוי. חשוב לציין כי לא צריך לעבור בחינה מעשית (“טסט”) וגם מבחן התיאוריה הרלבנטי הוא מבחן בדרגת A3 שהוא מבחן עדכני עם 30 שאלות מקצועיות שעניינן חוקי תעבורה, שימוש בדרך ורכיבה נכונה. במידה שתעברו את המבחן בהצלחה, תוכלו לקבל אישור כשירות לרכיבה על אופניים חשמליים. 

קראו גם על:

ההחלטה שקיבל משרד התחבורה לגבי חובת רישיון אופניים חשמליים נובעת מהרצון להיאבק בתופעה המדאיגה של תאונות אופניים חשמליים בהן מעורבים קטינים. במקרים רבים התאונות הללו נגרמות בשל רכיבה לא אחראית, אי היכרות עם חוקי התנועה וכמובן הפרת חוקי תנועה (כולל חוקים בסיסיים כמו חציית מעבר באור אדום או רכיבה בניגוד לכיוון הנסיעה). 

הרישום למבחן הכשירות הייעודי נעשה באופן מקוון באתר האינטרנט של משרד התחבורה. דוגמאות לשאלות (ולתשובות) ניתן למצוא באתרי אינטרנט שונים המציעים הכנה למבחני התיאוריה. אולם חשוב לציין כי המבחן הרלבנטי הוא מבחן מיוחד של אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים. משרד התחבורה קבע לטובת הכלים הללו מבחן תיאוריה עם דרגה חדשה. רוצים לדעת עוד? הנה גם תשובות לשאלות נפוצות. 

מאיזה גיל אפשר לעשות את המבחן?

מבחן כשירות לקבלת רישיון אופניים חשמליים אפשר לעשות מגיל 15 וחצי. הרכיבה עצמה מותרת אך ורק מגיל 16. הרישום למבחן הכשירות להוצאת רישיון אופניים דורש מכם להנפיק “טופס ירוק” (כרטיס תלמיד) בתחנת צילום, למלא טופס, ולאחר מכן להיבחן באחד מעשרות מרכזי הבחינות הפזורים ברחבי הארץ. 

יש לי רישיון נהיגה על רכב או אופנוע, האם אני צריך לעשות גם לרכיבה על אופניים חשמליים רישיון? 

במידה שיש לכם רישיון נהיגה לרכב או אופנוע/קטנוע, אינכם מחויבים במבחן תיאוריה ייעודי לאופניים חשמליים. הכלל רלבנטי גם לגבי מחזיקי רישיון נהיגה מחו”ל התקף בישראל. חשוב להדגיש כי כל אופניים חשמליים דורשים אישור כשירות. 

האם יש לשאת את אישור הכשירות בארנק בזמן הרכיבה?

לא. לשוטרי התנועה שיכולים לעצור רוכבי אופניים חשמליים יש מאגר ממוחשב ובו עדכון לגבי אישורי כשירות, רישיונות נהיגה ועוד. 

אני לומד נהיגה ועברתי כבר מבחן תיאוריה “רגיל”, האם זה תופס?

במידה שאתם מצויים במקביל בלימודי נהיגה, ועברתם כבר מבחן תיאוריה “רגיל”, אינכם צריכים לעבור מבחן נוסף להוצאת רישיון אופניים חשמליים. עם זאת, חשוב במצב זה לוודא כי משרד הרישוי אכן הנפיק לכם אישור כשירות.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך