מנוע Brushless – מה הסיפור שלו?

מנוע Brushless – מה הסיפור שלו?

אחד המאפיינים הנפוצים בתחום האופניים החשמליים כיום הוא המנועים נטולי המברשות, או בשפה מקצועית “ברשלס” (Brushless Motor). בכתבה הקצרה הבאה נסביר את עיקרי הדברים ומדוע מנועי הברשלס הפכו לכל-כך נפוצים בענף האופניים החשמליים בארץ ובעולם. 

רוצים לדעת איזה אופניים חשמליים לקנות? דברו עם הרוכב החשמלי

התשובה הפשוטה. מנועים עם מברשות, אשר היו נפוצים מאד באופניים החשמליים בעבר, הם מנועים שפועלים בעיקרון עם שני חוטים בלבד וללא כל צורך בשליטה חכמה. כלומר, ניתן היה לחבר את המנוע ישירות לסוללה וללא כל צורך בבקר. נשמע טוב? זה בהחלט מוזיל עלויות אבל בסופו של דבר המברשות של המנוע נשחקות ובעצם פעולתן הן גם מבזבזות אנרגיה חשובה. 

מנועים ללא-מברשות הם מנועים מתקדמים יותר אשר יש בהם חוטי חיישנים קטנים. הם אינם מבזבזים אנרגיה מיותרת אך צריכים להיות מחוברים לבקר מתאים. רוב המנועים נטולי המברשות בימינו משתמשים במגנטים קבועים וחזקים מאד מבחוץ, וסליל חוט בתוך זרם המוליך. 

יתרונות מנוע ללא מברשות

מנוע Brushless מגלם בחובו כמה יתרונות חשובים עבור אופניים חשמליים, ועל כן הוא נחשב כיום למנוע הפופולרי והשכיח בשוק:

  • פחות תחזוקה כוללת בגלל היעדר מברשות. 
  • יעילות בכל מהירות בזכות עומס מדורג. 
  • גודל מופחת וקל משקל (עם מאפיינים תרמיים מעולים ביחס למנועים עם מברשות). 
  • טווח מהירות גבוה יותר. 
  • שקט חשמלי.

כשאתם בוחרים אופניים חשמליים, כל אחד מהרכיבים יכול להשפיע על חוויית הרכיבה שלכם. כיום, כ-99% מהדגמים הנמכרים בשוק הם של אופניים חשמליים עם מנוע ללא מברשות. יצרנים ויבואנים מקפידים לציין זאת, ולעתים תשמעו את הפירוט גם מהחנות עצמה. חשוב לדעת כי מנועי ברשלס נחשבים לסטנדרט ובכל הנוגע לדגמי אופניים חשמליים 2021, רצוי שלא להתפשר. 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך