עבירות תנועה עם אופניים חשמליים יעכבו רישיון נהיגה לרכב?

עבירות תנועה עם אופניים חשמליים יעכבו רישיון נהיגה לרכב?

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה נהדר שצובר תאוצה והופך לחלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי. לפי נתוני רשות המסים, בין השנים 2010-2020 יובאו לישראל כ-400 אלף (!)  זוגות חדשים של אופניים חשמליים וניכר שגם היבואנים משקיעים במוצרים איכותיים מבחינת מפרט, בטיחות, אבזור וסביבת רוכב. 

בתוך המהפכה הזו, עשרות אלפי בני נוער רבים נהנים מדי יום מרכיבה על אופניים חשמליים. האופניים מעניקים להם עצמאות ומפחיתים את התלות שלהם בהורים ובתחבורה ציבורית. רבים מהנערים והנערות גם משתמשים באופניים ככלי עבודה של ממש כמו שליחים, סוכנים ובעלי מקצוע. 

קראו עוד בתחום:

עם זאת, אליה וקוץ בה. עם הגידול בפלח השוק של הקטינים שרוכבים על אופניים חשמליים, גדל לצערנו גם הגרף של מעורבותם בתאונות דרכים. כולל תאונות דרכים קטלניות (בהן נהרג אדם).

כ-33% מהנפגעים בתאונות אופניים חשמליים שמגיעים לאשפוז בבתי החולים בעקבות פגיעת ראש הם מתחת לגיל 16, ו-1 מכל 5 מאושפז באופן כללי הוא קטין מתחת לגיל זה. 

המאבק יורד בגיל ועולה מדרגה

המדינה מנסה אמנם להיאבק בתופעה – בין השאר ע”י הגברת אכיפה ו/או חיוב מבחן תיאוריה – אבל התוצאות עדיין לא מספקות. כעת המהלך עולה מדרגה עם הצעת חוק חדשה שכל רוכב צעיר חייב להכיר. 

הצעת החוק קובעת – ברמה הכללית – שביצוע עבירות תנועה עם אופניים חשמליים יכול לגרום לדחייה במועד להוצאת רישיון לרכב. כלומר, נער שיבצע עבירות תנועה מסוימות המוגדרות בחוק לא יוכל לקבל את הרישיון לרכב בגיל 16.9 אלא רק שנה לאחר מכן. 

בוועדת השרים לענייני חקיקה שאישרה את החוק להצעה ראשונה נאמר שהמטרה היא להרתיע צעירים בעקבות השימוש הרב באופניים חשמליים בניגוד לדין. בין העבירות שנקבעו בהצעת החוק לגבי הסנקציה ניתן לציין:

  • רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16. 
  • רכיבה על אופניים חשמליים שאינם תקניים. 
  • רכיבה ללא מעבר מבחן תיאוריה ייעודי. 

לסיכום, 

רכיבה על אופניים חשמליים היא מהפכה של ממש ואין ספק שגם רוכבים צעירים יכולים ליהנות ממנה. עם זאת, המעורבות הגבוהה של קטינים בתאונות דרכים היא לא עניין של מה בכך.

הרוכב החשמלי מדגיש בפני ההורים וילדיהם, קחו אחריות. רכיבה על אופניים חשמליים חייבת להיעשות בהתאם לכל הוראות החוק ועם ציוד מגן מלא (קסדות, פנסים וכדומה). יש לוודא כי האופניים תקניים, הבלמים מחוזקים והדרך שנבחרה דורשת כמה שפחות רכיבה על הכביש אלא בשבילי אופניים מסודרים.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך