בלמי שמן, בלמי דיסק הידרואליים – מדריך תחזוקה מקוצר

בלמי שמן, בלמי דיסק הידרואליים – מדריך תחזוקה מקוצר

אופניים חשמליים עם בלמי שמן (בלמי דיסק הידרואליים) נחשבים היום כמעט לסטנדרט. במיוחד כשאנחנו מדברים על הקטגוריות של השיכוך המלא, המזלגות הגבוהים או אופניים עם אמפר מעל 15. 

מערכת בלמי השמן שהגיעה לענף האופניים החשמליים מאופני השטח צוברת פופולריות רבה ורוכבים חשמליים רבים מוכנים ללכת (בצדק) עוד קצת למעלה בתקציב בשביל התענוג. 

קראו עוד בתחום:

בכתבה הקצרה הבאה נשרטט בעבורכם כמה דגשים חשובים לגבי תחזוקת אופניים חשמליים עם בלמי שמן. מה עושים וחשוב יותר – מה לא עושים. איך מוודאים שהאופניים שלכם נותנים לכם בטיחות מקסימלית עם עצירה מקסימלית ומתי כדאי למהר ולהגיע למעבדה. 

מה זה בעצם בלמי שמן?

המושג “בלמי שמן” הוא בעצם שם פופולרי למערכת של בלמי דיסק הידרואליים. כמו בלמי הדיסק המכניים, גם בלמי דיסק הידרואליים מבוססים על מנגנון שבו לחיצה על ידית הברקס יוצרת היצמדות של הרפידות לדיסק שעל הגלגל. 

אולם בניגוד לבלמי דיסק הידרואליים שבהם הלחיצה נעשית על ידי כבל שנמתח, בבלמי דיסק הידרואליים הפעולה נעשית על בסיס נוזל (“שמן”) שעובר בכבל. 

היתרונות של הבלמים ההידראוליים באים לידי ביטוי בכך שהם מנצלים בצורה מצוינת את עוצמת הלחיצה ושהם לא דורשים מתיחה של הכבל לחיזוק הבלימה. 

מצד שני מדובר במערכת יקרה יותר, ואופניים חשמליים עם בלמי שמן יהיו תמיד יקרים יותר מאופניים עם בלמי דיסק רגילים בעלי אותו המפרט. בנוסף, ולשם כך התכנסנו, הטיפול במערכת במקרה של תקלה עלול להיות גבוה. במיוחד אם הרוכב לא נזהר וביצע בעצמו תיקונים לא איכותיים. 

טעויות נפוצות בתחזוקת בלמי שמן באופניים חשמליים:

  1. כניסת אוויר או ירידה בלחץ של השמן – ניסיון ללחוץ על ידית הבלם כאשר האופניים הפוכים. רוכבים חשמליים רבים מנסים לתקן את האופניים ולסדר את הבלמים כשהם מניחים את הכידון והמושב על הקרקע. במצב כזה, לחיצה על הבלם עלולה לגרום במצב כזה לירידה בלחץ של השמן במערכת או לכניסת אוויר.
  2. שימון (מיותר) של הדיסק או הרפידות – רוכבים רבים חושבים שהפתרון לרעשים מהבלמים הוא לשמן אותם עם WD או כל אמצעי אחר. מדובר בטעות שכן בלמים, מעצם טבעם, זקוקים לחיכוך. השימון המיותר יצטרך לעבור ניקוי במעבדה. חבל ומיותר. 

תחזוקת אופניים חשמליים עם בלמי שמן – פשוט מגיעים למעבדה

רוכבים חשמליים יקרים, שימו לב. אם השקעתם ויש לכם אופניים חשמליות עם בלמי שמן, אל תנסו לטפל במערכת הברקסים בעצמכם. 

בלמי דיסק הידרואליים הם בלמים מתוחכמים ואיכותיים עם מפרט עדין ומהודק. כל ניסיון לגעת בהם בידיים לא מקצועיות עלול לגרום יותר נזק מתועלת. 

מכיוון שהתיקונים בבלמי דיסק הידרואליים יכולים להיות גם יקרים, כדאי פשוט להקדים תרופה למכה ולהגיע במהירות למעבדה. טכנאי אופניים חשמליים בעל ניסיון ידע לאתר במהירות רבה את התקלה, וכפועל יוצא מכך לספק לה את הפתרון הנכון. 

רוצים לקבל המלצות על מעבדות המתמחות בטיפול באופניים חשמליים עם בלמי שמן? דברו איתנו – לחצו כאן

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך