מה זה אמפר באופניים חשמליות?

מה זה אמפר באופניים חשמליות?

בחירת אופניים חשמליות היא כבר מזמן לא עניין פשוט. בשוק שפועלים בו כיום יותר מ-20 יבואנים, חלקם גדולים וחלקם קטנים, ועם הגעה עקבית של יותר מ-70,000 דגמים של אופניים חשמליים בשנה לישראל, המבחר בפני הלקוח הוא עצום. 

באתר “הרוכב החשמלי” המפעיל מוקד ייעוץ ללא עלות למתלבטים (ליצירת קשר כאן), אנחנו מספקים מענה למאות רוכבים חשמליים (בהווה ובעתיד) ומרגישים היטב את הסחף. לכן החלטנו להתייחס לאחת השאלות הנפוצות שאנחנו נשאלים לגביהן והיא – מה זה אמפר באופניים חשמליות. 

הכירו את הסוללה שלכם

אופניים חשמליים הם בסופו של היום אופניים רגילים עם שדרוג טכנולוגי של סוללה, מנוע, בקר ומצערת (ידית “גז”). הלב של המערכת הוא הסוללה שמגדירה במידה רבה את הביצועים של האופניים מבחינת מהירות ומרחק. 

קראו עוד על:

בעוד שהרוב המכריע של הדגמים שנמכרים בישראל הם של אופניים חשמליים עם 48 וולט (כ-99% מהדגמים עם גלגלי 20 אינצ’ שאינם אופניים חשמליים קטנים), ההספקים משתנים מדגם לדגם. ההספק, הנבחן לפי אמפר/שעה או בקיצור “אמפר“, נע ברוב הדגמים בטווח שבין 10 ל-21. 

אבל מה זה אמפר באופניים חשמליות? התשובה היא “הספק”. אם נשווה את זה לעולם הרכבים אזי אמפר הוא הגודל של מיכל הדלק של האופניים. ככל שיש לאופניים יותר אמפר, כך המרחק שהם יכולים להגיע אליו גדל בהתאמה. למשל, אופניים חשמליים עם 20 אמפר יגיעו תמיד רחוק יותר מאופניים חשמליים עם 10 אמפר, וזאת מבלי לפגוש בשקע ומטען. 

כמה ק”מ זה כל אמפר?

השאלה הבאה אחרי “מה זה אמפר באופניים חשמליות” היא כמה ק”מ “שווה” כל אמפר. התשובה משתנה ממקרה למקרה אבל אפשר בהחלט לשרטט סוג של טווחי נסיעה תלויי אמפר/שעה:

  • 10 אמפר – 10-15 ק”מ. 
  • 11-14 אמפר – 15-25 ק”מ. 
  • 15-18 אמפר – 25-35 ש”מ. 
  • 19-21 אמפר – 35-45 ק”מ.

שימו לב שהטווחים האלה אינם קבועים בסלע. לדוגמה, מעבר לאופן הרכיבה שלכם טווח הנסיעה מושפע מפרמטרים כמו הכוח של המנוע, איכות הבקר וטיב המערכת החשמלית. אם עומדים בפניכם שני דגמים של אופניים חשמליים עם 15 אמפר, ייתכן שאחד מהם יוכל להגיע יותר רחוק כי הוא מגיע ממותג משופר עם מערכות מתקדמות. בד”כ הדברים גם יבואו לידי ביטוי במחיר הראשוני. 

דבר נוסף, מרחק הנסיעה מושפע גם מהתוואי השטח. האם הוא כולל עליות גדולות, האם הוא כולל שבילי עפר, האם הוא דורש עצירות מרובות או מאפשר נסיעה חלקה וכדומה. כך גם יש משמעות לשאלה האם אתם מפדלים או מסתמכים לחלוטין על ידית המצערת. פידול המסייע למנוע מאפשר להגדיל את טווח הנסיעה ושימוש קבוע בידית הגז מקטין את המרחק שלכם במידה ניכרת. 

הציגו לכם בחנות נתונים אחרים? לא משקרים לכם. נתוני הטווחים שנאמרים לכם בחנויות מבוססים על בדיקות מעבדה סטירליות ולא על רכיבה במציאות. ממש כמו ההבדל בין נתוני צריכת דלק לק”מ ברכבים שהם תמיד גבוהים יותר באולם התצוגה מאשר בנסיעה בפועל. 

הנתונים האלה נועדו לעזור לכם לבחור את הדגם הנכון מבחינתכם אבל הם אינם תורה למשה מסיני. האמפר הוא הפרמטר המרכזי לגבי טווח הנסיעה של האופניים אך לחלוטין לא המשתנה היחיד במשוואה. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך