אופניים חשמליים מתקפלים

אופניים חשמליים מתקפלים

אופניים חשמליים הם כיום אחד מכלי התחבורה הפופולריים והאהובים ביותר בישראל. לפי נתונים אשר פורסמו ממש לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, החדירה של האופניים החשמליים לשוק היא עניין מוגמר. כמעט 1 מכל 10 משקי בית בישראל מחזיקים באופניים חשמליים, והמספרים הולכים ומטפסים מדי שנה.

אך האם כל אופניים חשמליים הם גם אופניים חשמליים מתקפלים? מהם למעשה אופניים חשמליים מתקפלים ומה היתרונות שלהם? על כך בקצרה בכתבה הבאה. אולם בטרם “נתקפל” פנימה לתוך ההסברים, הנה הדגשים המרכזיים שכדאי לדעת:

 • כמעט כל האופניים החשמליים המשווקים בישראל הם גם אופניים חשמליים מתקפלים.
 • מרבית הדגמים מתקפלים בשני אזורים – כידון ומרכז שלדה.
 • ישנם אופניים חשמליים קטנים וקלים אשר מתקפלים במשיכת ידית (אך שאינם מתאימים לכל רוכב בגלל קטנותם).
 • אופניים חשמליים מתקפלים נכנסים בקלות לכל תא מטען של רכב, לכל מעלית ולכל מחסן/חדר אופניים.
 • אופניים חשמליים מתקפלים מאפשרים לעלות לרכבת ולתחבורה ציבורית גם בסיטואציות “מאתגרות”.

נתחיל מההתחלה. כמעט כל אופניים חשמליים אשר משווקים כיום בישראל הם גם אופניים חשמליים מתקפלים. הדגמים היחידים אשר אינם מתקפלים הם בד”כ אופניים חשמליים בעלי גלגלים בקוטר גדול (27 אינצ’ ומעלה). יצוין כי חנויות אופניים חשמליים משווקות גם דגמי אופניים חשמליים בקטרים אלה שמאפשרים קיפול.

איך מקפלים אופניים חשמליים מתקפלים?

אופניים חשמליים מתקפלים עם גלגלים בגודל 20 אינצ’ ומעלה מתקפלים כמעט תמיד באותה הטכניקה. בשלב ראשון יש לקפל את השלדה באמצעות שחרור “תפס ביטחון” שנמצא לרוב בתחילת “הרמה”. בשלב שני לקפל את הכידון שברוב המקרים “נכנס לתוך עצמו” עם שחרור תפס ביטחון שממוקם במחצית מגובהו.

קראו עוד:

במידה שאתם זקוקים לקיפול “רציני” יותר אפשר כמובן גם להוציא את הסוללה ולהסיר את המושב (תפס ביטחון ממוקם מתחת לאוכף). ככל שיש לכם מושבי נוסעים, לעתים תוכלו לפרק אותם מבלי להיעזר בכלי עבודה. מבולבלים? הנה שוב השלבים העיקריים:

 1. הכנות – שליפת סוללה, ניתוק מושב והסרת כסאות נוסעים (אופציונאלי).
 2. קיפול השלדה – קיפול השלדה לתוך עצמה על ידי שחרור תפס ביטחון במרכז הרמה.
 3. קיפול הכידון – קיפול הכידון כלפי מטה על ידי שחרור תפס ביטחון במרכז הכידון.

שימו לב כי ישנם גם אופניים חשמליים קטנים שהם אופניים חשמליים מתקפלים, ולעתים הקיפול של הזוגות הללו נעשה בטכניקה אחרת של שליפה מהירה של ידית ייעודיית וקיפול האופניים בקלות “לתוך  עצמם”. דגמים קטנים וקופמקטיים אלה מתאימים במיוחד לרוכבים או רוכבות המתשמשים תדיר בתחבורה ציבורית. על פי רוב, מדובר גם על אופניים חשמליים קלים ששוקלים פחות מ-18-20 ק”ג. זאת בניגוד לדגמים של אופניים חשמליים 20 אינצ’, הפופולריים ביותר, שמשקלם נע בממוצע סביב 25 ק”ג (כולל סוללה).

למה חשוב לקנות אופניים חשמליים מתקפלים?

בישראל, רוב הרוכבים החשמליים הם רוכבים שהיו יכולים בקלות להוציא רישיון נהיגה. כ-70% מהרוכבים, ויש שאומרים שאף יותר מכך, הם רוכבים בגילאי 19 ומעלה. כלומר, יכולים להוציא רישיון נהיגה, ולעתים קרובות יש להם גם רישיון וגם רכב. קניית אופניים חשמליים מתקפלים מעניקה לרוכבים הללו פתרון של ממש המתכתב עם האתגרים השונים של הרוכב הממוצע. לדוגמה:

 • העמסת אופניים בתא מטען – אופניים חשמליים מתקפלים נכנסים בקלות רבה לכל תא מטען של רכב. אמנם ייתכן ותצטרכו לרוקן קצת את הבגאז’, ובמיוחד עם קניתם אופניים חשמליים עם גלגלים עבים, אבל מדובר בהחלט במענה חשוב. האופניים התקלקלו? הסוללה נגמרה? פשוט מקפלים את האופניים החשמליים, מכניסים לבאז’ ונוסעים למעבדה הקרובה).
 • עלייה לתחבורה ציבורית – רוצים לעלות לאוטובוס או לקרון רכבת שלא מיועד לאופניים חשמליים? ברוב המקרים תוכלו לעשות זאת אם תקפלו את האופניים. אופניים חשמליים מתקפלים אינם מפריעים במצבם “המקופל” למשתמשים האחרים ברכב הציבורי.
 • אחסון בבית – אופניים חשמליים מתקפלים מאפשרים אחסון קל ופשוט בכל מקום. כן, גם אם יש לכם דירה קטנה בתל אביב או שאתם שוכרים חדר ברמת גן או בבאר שבע. הקיפול הוא אפקטיבי גם כאשר אתם מאחסנים את האופניים בחדר אופניים עמוס.
 • כניסה למעליות – לא כל המעליות בישראל הן מעליות גדולות ומרווחות. למעשה, ברוב מבני המגורים והמשרדים הישנים אנחנו מתמודדים עם מעליות קטנות וצרות. ללא אפשרות של קיפול האופניים, במעליות רבות כאלה לא תוכלו להשתמש. יצוין שכשאתם מקפלים את האופניים לטובת כניסה למעלית, אתם לא צריכים לעשות את הקיפול המלא. ייתכן בהחלט כי קיפול של השלדה לכ-50% מהמרחב יעשה את העבודה.

היתרונות שמנינו כאן לגבי אופניים חשמליים מתקפלים הם כמובן רק מעט המחזיק את המרובה. קניית אופניים חשמליים מתקפלים היא צרכנות נבונה. כשיש לכם אופניים חשמליים שגם מתקפלים בקלות, אתם פשוט נהנים יותר מהמוצר.

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך