פדלים באופניים חשמליים – האם לדווש?

פדלים באופניים חשמליים – האם לדווש?

אתר הרוכב החשמלי מהווה כידוע בית לכ-10,000 רוכשים/רוכבים בחודש ומפעיל מוקד ייעוץ המקבל עשרות שיחות בשבוע. מעבר לכך שגם אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה (לחצו כאן), חשוב לנו להציף נושאים שעולים בתדירות גבוהה. אחד מהם הוא השאלה לגבי הפדלים והאם יש בהם שימוש ברכיבה על אופניים חשמליים. 

קראו עוד על:

התשובה היא שבכל אופניים חשמליים יש גם פדלים וגם מצערת (“ידית גז” שמופעלת עם האגודל או בסיבוב כמו באופנוע). שני האלמנטים האלה מפעילים את המנוע אבל עם כמה הבדלים משמעותיים:

  1. בפדלים ניתן לשלוט במהירות – אופניים חשמליים מציעים “פדל אסיסט” (Pedal Asist). הרוכב יכול לבחור ברמת ה”עזרה” למנוע. בין 0 ל-4-6 (תלוי בדגם). בשימוש במצערת התגובה תהיה תמיד המהירות והכוח המקסימליים. 
  2. הפדלים עובדים גם כשהבטרייה כבויה – הסוללה נגמרה? משהו תקול במערכת החשמלית? הפדלים ממשיכים להניע את האופניים גם כמו “אופניים רגילים” (אך זכרו כי אופניים חשמליים הם כלי כבד וקשה לפדל עמם ללא סוללה למרחקים ארוכים או בעליות תלולות). 
  3. הפדלים “עוזרים למנוע” – שימוש בפדלים מעניק כוח מכני נוסף לתנועת האופניים ומוריד “עומס” מהמנוע החשמלי. פידול, כפי שיוסבר מיד, מאריך את טווח הנסיעה של האופניים באופן משמעותי. 

מה זה בעצם “פדל אסיסט”?

המושג החשוב ביותר לגבי פדלים באופניים חשמליים הוא “פדל אסיסט”. כמו שכבר אמרנו, מדובר למעשה בעזרה (אסיסט) שהפדלים נותנים למנוע והסוללה של האופניים. שימו לב שבניגוד לאופניים רגילים, וככל שאתם לא משתמשים בהילוכים ספציפיים, הדיווש באופניים חשמליות לא כרוך במאמץ. כן, כן, אפשר לפדל על אופניים חשמליות גם בתל אביב בשיא הקיץ ולא להרגיש את זה כלל. 

יתרון נוסף לגבי שימוש בפדלים באופניים חשמליים הוא שאפשר להפוך את הרכיבה על הכלי לספורטיבית. רוכבים רבים מעוניינים אמנם באופניים חשמליים מסיבות שונות, אבל עדיין רוצים להרגיש שהם בכל זאת “רוכבים”. 

רוכבים אלה יכולים לרכוב על אופניים חשמליים תוך כדי שימוש בפדלים ולבחור מהירות נמוכה, ואפשר כמובן “לשחק” עם ההילוכים בדיוק כפי שעושים כשרוכבים על אופניים רגילים. מצאו את הנקודה המדויקת מבחינתכם ותוכלו ליהנות מכל העולמות – גם רכיבה על כלי חשמלי ומתקדם שמגיע למרחקים ללא מאמץ גופני, וגם אימון קל או קשה לבחירתכם. 

איך שימוש בפדלים מגדיל את טווח הנסיעה?

אחד הנושאים שמעניינים את גולשי אתר הרוכב החשמלי יותר מכל הוא טווח הנסיעה של האופניים החשמליים. “כמה רחוק אני אוכל לנסוע?” אנחנו נשאלים פעמים רבות. התשובה היא שמעבר כמובן לנתונים הטכנולוגיים ובראשם האמפר (קראו כאן), השימוש בפדלים יכול להגדיל את טווח הרכיבה במידה ניכרת. 

אם שני רוכבים חשמליים יוצאים מנקודה א’ ומחליטים לנסוע עד שהסוללה נגמרת, זה שירכב תוך כדי פידול יגיע רחוק יותר בכ-50% ולמעלה מכך. לא בכדי, כשאתם רואים שליחים רציניים של וולט או תן ביס, העובדים שעות רבות ברציפות, אתם רואים אותם גם מדוושים. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך