רכיבה על אופניים חשמליות בגשם – בטיחות לפני הכל

רכיבה על אופניים חשמליות בגשם – בטיחות לפני הכל

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה שצובר תאוצה ופופולריות בקרב צעירים, מבוגרים, הורים לילדים, סטודנטים, בני נוער, שליחים, בעלי מקצוע ועוד.

עבור רבים מהרוכבים זהו אמצעי תחבורה המשמש אותם לאורך כל השנה וגם בחורף. ברשימה הקצרה הבאה נעבור על מספר דגשים חשובים מאד לגבי רכיבה על אופניים חשמליים בגשם עם טיפים מניסיון אישי. 

פנסים, פנסים, פנסים – החוק הישראלי קובע שכל רכב שעולה על הכביש צריך להיות עם אורות דולקים בחורף גם במהלך היום. הוראת החוק הזו נובעת מהעובדה הפשוטה שבמזג אוויר סגרירי קשה לראות את המכוניות והמשתמשים בדרך. הדברים נכונים גם לגבי אופניים חשמליים. מכיוון שהפנסים של האופניים פועלים על סוללות שאוזלות במהירות, חשוב מאד להקפיד להחזיק בתיק בטריות ספייר. אל תסתכנו ואל תרכבו אפילו מרחק קצר בלי אורות. לפני שאתם יוצאים בדקו שהאורות שלכם עובדים – גם מקדימה וגם מאחורה. 

קראו עוד בתחום:

בלמים – תחזוקת אופניים חשמליים כוללת חיזוק בלמים בתדירות קבועה ולעתים יש צורך להגיע למעבדה לטובת החלפת רפידות (אם הבלמים כבר נשחקו לחלוטין). בחורף ההקפדה על הבלמים התקינים היא הרבה יותר דרמטית. בלמים שאינם עוצרים את האופניים כיאות עלולים להתברר כמלכודת לתאונות קשות ואף קטלניות. אל תחכו למצב שבו הבלמים לא עובדים בכלל ובקרו בתדירות גבוהה במעבדה לחיזוקם. 

מקפידים מאד על חוקי התנועה – רוכבים חשמליים מחויבים כמו כל משתמש בדרך לציית לכל חוקי התנועה (זכות קדימה, תמרורים, רמזורים, מעברי חציה, שמירה על הימין וכו’). בחורף כשהראות לקויה והתנאים מורכבים, ההקפדה על חוקי התנועה חייבת להיות ברמה של קלה כחמורה. לא “גונבים רמזורים”, לא נוסעים “באין כניסה” אפילו מרחק קצר והמסר ברור. 

חליפת סערה – כשאתם רוכבים בגשם על אופניים חשמליים אתם חשופים בצריח כמו אופנוענים. ללא חליפת סערה אתם תמצאו את עצמכם מהר מאד סחוטים לחלוטין. מעבר לזה שאתם מסתכנים בהתקררות שתדביק אתכם למיטה, סביר מאד להניח שהרטיבות תפגע בריכוז שלכם בכביש/בשביל-האופניים. ניתן לרכוש חליפות סערה במגוון חנויות מטיילים בעלות של כמה מאות שקלים. רצוי להשקיע בחליפה איכותית שתישאר אתכם גם לחורף הבא ושבאמת תאטום כניסת מים והרטבת הבגדים. 

לא מחנים את האופניים תחת הגשם השוטף – אופניים חשמליים הם כלים אטימים למים ואפשר להשתמש בהם גם תחת גשם זלעפות. מצד שני חשוב לזכור כי מדובר עדיין בכלי חשמלי ובדיוק כשם שלא תשאירו את הטלפון שלכם בחוץ להירטב, אפילו אם הוא “נגד מים”, כך גם עליכם להתנהג עם האופניים. רוצים לעצור או לחנות? חפשו מקום יבש ומקורה. אתם נמצאים בדרכים? קנו כיסוי אופניים שתוכלו לפרוס על הכלי ולהגן עליו. 

לסיכום, 

הגשם לא צריך להפריע לכם לרכב על האופניים החשמליים אבל כדאי מאד להקפיד ביתר שאת על כל כללי הבטיחות שציינו. שמרו על חייכם, רכבו בזהירות ובואו נגיע כולנו לקיץ בשלום. 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך