תו תקן לאופניים חשמליים

תו תקן לאופניים חשמליים

משרד התחבורה פרסם לאחרונה תיקון לתקנות החלות על מי שרוכב על אופניים חשמליים. תיקון זה נכנס לתוקף בחודש יולי 2019, וכולל הוראות שונות המסדירות את תחום הרכיבה על אופניים חשמליים כדוגמת חובת רישיון, איפה מותר לרכוב ועוד. במסגרת התקנות החדשות לאופניים חשמליים, ישנה הוראה הקובעת כי הרכיבה על אופניים חשמליים מותרת רק כאשר האופניים עומדים בתו תקן. רכיבה באופניים שאינם עומדים בתו תקן עלולה לגרור הטלת קנסות.
לכן, בבואכם לרכוש אופניים חשמליים שימו לב שהינכם מוודאים מול המוכר כי האופניים עומדים בתו תקן. במאמר הבא ריכזנו עבורכם את עיקרי כללי העמידה בתו התקן, ובהתאם את הדברים שעליכם לבדוק לפני שתרכשו אופניים חשמליים.

עיקרי התנאים לצורך עמידת האופניים בתו התקן הם אלו:
1. המנוע החשמלי של האופניים החשמליים צריך להיות מופעל באמצעות דוושות האופניים בלבד. שימו לב – אופניים חשמליים אשר כפתור ההפעלה של האופניים או הידית מאפשרים נסיעה באופניים במהירות העולה על 6 קמ”ש – אינם עומדים בתקן.
2. הספק המנוע המרבי של האופניים עומד על 250 ואט.
3. מגבלת המהירות של אופניים חשמליים הינה 25 קמ”ש. משכך, לצורך עמידה בתנאי התקן, על המנוע של האופניים להפסיק לפעול כאשר האופניים החשמליים עוברים את מהירות ה-25 קמ”ש.
4. סימון השלדה והאופניים נעשה בהתאם לתקן האירופי.
5. אביזרי בטיחות – על אופניים חשמליים לכלול אביזרי בטיחות שונים לצורך עמידתם בתקן. אביזרים אלו הם פנס קדמי בעל תאורה לבנה, פנס אחורי בעל תאורה אדומה, פעמון או צופר, מחזיר אור מאחור ומחזירי אור צהובים ומסומנים על דוושות האופניים.

לסיכום, על מנת לרכב על אופניים חשמליים כחוק, עליכם לוודא כי האופניים החשמליים עומדים בתו התקן. בעוד שהינכם צריכים לבדוק ולוודא עניין זה מול מוכר האופניים, ריכזנו עבורכם את עיקרי התנאים לצורך עמידת האופניים החשמליים בתו תקן, על מנת שתוכלו לבחון גם בעצמכם עמידה בהוראות אלו.
החשיבות בעמידה בתנאי התקן היא ברורה. ראשית, תנאי התקן נועדו להבטיח את בטיחות הרוכבים והסובבים אותם, לכן עמידה בתקן תסייע לשמור עליכם. שנית, אי עמידה בתנאי התקן עלולה לגרור אכיפה משמעותית, וחשיפה לקנסות. לכן, בעת רכישת אופניים חשמליים חשוב שתכירו כללים אלו.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך