התקנות החדשות לאופניים חשמליים

התקנות החדשות לאופניים חשמליים

ביוני 2019 פרסם משרד התחבורה תיקון לתקנות החלות על רוכבי אופניים חשמליים, ולצידן הקנסות שיוטלו על ידי משטרת ישראל על מי שלא יישמע להוראות אלו. התיקון נכנס לתוקף בחודש יולי 2019, ולכן, אם אתם רוכבים על אופניים חשמליים או שוקלים לקנות אופניים כאלו, כדאי שתכירו הוראות אלו. ריכזנו עבורכם את עיקר הכללים שכל רוכב אופניים חשמליים או מי שמתכוון להיות, חייב לדעת.

חובת רישיון נהיגה או רישיון כשירות לרכיבה על אופניים

בהתאם לתקנות, החל מה-1.7.2019, רכיבה על אופניים חשמליים מחייבת רישיון נהיגה או לפחות מעבר בהצלחה של מבחן תיאוריה. לחילופין, ניתן לעבור בחינה ייעודית לרכיבה על אופניים חשמליים, אשר תכלול 30 שאלות בנושא רכיבה נכונה וחוקי התעבורה.

מאיזה גיל מותר לרכב?

כעיקרון, התקנות קובעות כי ניתן לגשת למבחן התיאוריה והמבחן הייעודי, הנדרשים לצורך רכיבה על אופניים חשמליים, החל מגיל 15 וחצי. אולם, בהתאם לתקנות, הגיל המותר לרכיבה על אופניים חשמליים הוא גיל 16 ומעלה.

איפה מותר לרכב?

רכיבה על אופניים חשמליים מותרת על שבילי אופניים. במידה שאין שבילי אופניים, ניתן לרכוב על הכביש, וגם אז – בנתיב הימני בלבד, והכי קרוב לשפת הכביש שניתן. כמובן שככל שרוכבים על הכביש – יש לרכב עם כיוון התנועה, ותוך ציות לחוקי התנועה ובזהירות המרבית. שימו לב, הרכיבה על מדרכות אסורה ומסוכנת.

עמידת האופניים החשמליים בתו תקן

האופנים החשמליים צריכים להיות במצב תקין וראוי לשימוש. בנוסף, ברכישת אופניים חשמליים, יש לוודא שהם עומדים בתקן, בהתאם להגדרתו על פי משרד התחבורה (כך, למשל, מבחינת הספק המנוע, אביזרי הבטיחות הנדרשים ועוד). לקריאה נוספת בנושא הבדיקות שעליכם לבצע לצורך וידוא עמידת האופניים החשמליים בתו התקן, ראו המאמר בנושא בבלוג.

חובה לחבוש קסדה

כל מי שרוכב על אופניים חשמליים, או מורכב עליהם, חייב לחבוש קסדה. על הקסדה להיות בעלת תו תקן ולכלול מחזיר אור.

הרכבה על אופניים חשמליים – מתי מותרת?

ניתן להרכיב על אופניים חשמליים ילדים שטרם מלא להם גיל 8, במושב נפרד המבטיח את שלום הילד. חל איסור להרכיב מבוגרים או ילדים מעל גיל 8.

אכיפה וקנסות

לאחר שסקרנו את עיקרי ההוראות החלות על רוכבי אופניים חשמליים, ודאי תרצו לדעת מהם הקנסות להם חשופים רוכבי אופניים חשמליים שלא יעמדו בכללים. כעיקרון, למשטרת ישראל סמכות לקנוס או לזמן לדין רוכבי אופניים חשמליים בין היתר במקרים אלו:

זימון לדין יינתן למי שרכב על אופניים חשמליים ללא רישיון בהתאם לתנאים המפורטים לעיל.

רכיבה מתחת לגיל המותר או תוך שימוש בטלפון סלולרי – קנס בסך של 1,000 ₪ יוטל על מי שרכב על אופניים חשמליים בטרם מלאו לו 16 שנה וכן על מי שעשה שימוש בטלפון נייד בעת הרכיבה, ללא דיבורית.

קנסות בסך של 250 ₪ יוטלו על רוכבי אופניים חשמליים בכל אחד מהמקרים הבאים: רכיבה ברמזור אדום, רכיבה על מדרכה, רכיבה במנהרה, רכיבה על הכביש כאשר קיים שביל אופניים בנתיב, רכיבה בדרך לא עירונית שלא בשוליים, רכיבה על מעבר חציה, רכיבה באופניים לא תקינים, רכיבה ללא מחזיר אור או פנס, רכיבה שלא בצד ימין או בחוסר זהירות, הרכבת אנשים מעל גיל 8, הרכבת ילדים עד גיל 8 ללא מושב נפרד, גרירה באמצעות אופניים חשמליים, ולבסוף – רכיבה או הרכבה ללא קסדה.

לסיכום,

מאמר זה סוקר את עיקרי התקנות החדשות החלות על רוכבי אופניים חשמליים. מדובר בהוראות אשר כל רוכב אופניים חשמליים, או מי ששוקל להיות בעתיד, חייב להכיר. הוראות אלו נועדו לשמור על בטיחותכם, ובטיחותם של הסובבים אתכם, ועמידה בהם תסייע לכם להימנע מכך שיוטלו עליכם אמצעי אכיפה. למידע נוסף על תקנות בנושא חובת רישיון נהיגה או מעבר מבחן עיוני לנוהגים על אופניים חשמליים, ראו אתר משרד התחבורה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך