אופניים חשמליים למרחקים גדולים

אופניים חשמליים למרחקים גדולים

פעמים רבות השאלה לגבי איך בוחרים אופניים חשמליים עוסקת במרחק המקסימלי הדרוש לרוכב. במילים אחרות ופשוטות יותר – כמה רחוק אפשר להגיע עם אופניים חשמליים מבלי להידרש להטעין את הסוללה. מכיוון שזו שאלה נפוצה, שמגיעה אלינו מצד גולשים רבים, החלטנו לתת מענה קצר וממוקד. אז אם אתם מחפשים אופניים חשמליות למרחקים ארוכים, הגעתם למקום הנכון. 

בחירת אופניים חשמליים למרחקים גדולים מתחילה עם הסוללה, ובעיקר עם ההספק שלה שנמדד ב”אמפר” (ובשפה מקצועית – אמפר/שעה). ככל שההספק גבוה יותר, כך גדל בהתאמה המרחק אותו תוכלו לגמוע ללא מטען. בעבר, אופניים חשמליים עם 12-13 אמפר נחשבו לחדשניים, אך כיום זה הרף הנמוך עבורכם אם אתם מחפשים אופניים חשמליים למרחקים ארוכים. ישנם בשוק דגמים מצוינים המאובזרים היטב עם סוללות בעלות הספק של 15-20 אמפר. 

כמה אמפר אתם צריכים? אם אתם מחפשים אופניים חשמליות למרחקים ארוכים, אז כל המרבה באמפר הרי הוא משובח. כדאי להשקיע בסוללה בעלת הספק גבוה, ולא פחות מ-15 אמפר.

שימו לב שלעתים קרובות תוכלו לשדרג את הסוללה המוצעת לכם בעלות של כמה מאות שקלים בלבד. למשל, חנות אופניים חשמליים בהחלט יכולה להציע ללקוח דגם שמגיע במקור עם סוללת 48 וולט על 13 אמפר, אך באותה נשימה לאפשר לו לשדרג ל-16 אמפר בעבור כ-500-600 שקלים. אמנם זו קפיצה של כמעט 10%-15% מהמחיר המקורי, אך הביצועים בשטח בהחלט שווים את זה. איך אנחנו אומרים “ברוכב החשמלי”? שילמתם 10% יותר אבל קיבלתם אופניים פי 100 יותר טובים. זו מתמטיקה פשוטה. 

שימו לב! כשאתם קונים אופניים חשמליים למרחקים ארוכים, בוודאי תתקלו בהבטחות לטווחי נסיעה ארוכים במיוחד (50-70 ק”מ). בפועל, גם אופניים חשמליים עם 20 אמפר לא מצליחים לקחת את הטווחים האלה. הנתונים שמוצגים על ידי החנויות והיבואנים מבוססים על בדיקות מעבדה ולא על רכיבה “בעולם האמיתי”. ממש כמו נתוני צריכת דלק בבחירת רכב חדש. 


חשוב לזכור כי בקניית אופניים חשמליים עם טווח נסיעה גדול, יש משמעות גם לפרמטרים נוספים מלבד הבטריה. המרחק שלכם תלוי מאד בצורת הרכיבה שלכם. רגע מה? הנה כמה טיפים – מניסיון אישי וקילומטרז’ אין-סופי. 

איך רוכבים למרחקים עם אופניים חשמליים?

ראשית, אנחנו כמובן ממליצים לבחור דגמים איכותיים ומוכרים. הימנעו מקניית “אופני מדבקה” שלא ניתן למצוא עליהם מידע ברשת ואתם כמובן מומלצים גם להתייעץ עם הרוכב החשמלי (לחצו כאן). כמו כן, המרחק אותו תוכלו לרכוב על האופניים מושפע מהאופן שבו אתם רוכבים. אם אתם רוצים להגדיל את טווח הנסיעה וליהנות מאופניים חשמליים למרחקים ארוכים, הקפידו על הכללים הבאים:

פידול – כשאתם מפדלים על אופניים חשמליים אתם מגדילים משמעותית את טווח הנסיעה. הפידול איננו דורש מאמץ והוא משפיע באופן ניכר על המרחק אותו תוכלו להשלים.

משקלים קטנים – זכרו את המשוואה: משקלים קטנים = מרחקים גדולים. כשאתם רוצים להשתמש באופניים חשמליות למרחקים גדולים, נסו להקטין את המטען אותו אתם סוחבים.

לא צריך “גז” בירידה – במצבים שבהם האופניים יכולים לנוע באופן חופשי, כמו לדוגמה בירידות או לאחר שקיבלתם “תנופה”, עיזבו את המצערת ותנו לפיסיקה לקחת אתכם.

הקפידו לרכוב עם סוללה מלאה – ככל שהסוללה שלכם מלאה יותר, כך המרחק אותו תוכלו להשלים יהיה גדול יותר. השתדלו שהסוללה שלכם תהיה תמיד מלאה (או לפחות תשאפו לכך). המלצה: קנו מטען נוסף שימתין לכם במשרד/בבית-של-החברה/בחדר-הכושר. 

בקיצור, כשאתם מחפשים אופניים חשמליות עם טווח נסיעה גדול, זכרו שהמרחק תלוי ברכיבה שלכם. שימו לב גם שהביצועים של הסוללה ירדו עם הזמן. ממש כמו בטלפון סלולרי, גם הבטריה של האופניים החשמליים “נחלשת” במרוצת השימוש.  

למשל, אם המרחק שלכם מהבית לעבודה הוא 8 ק”מ, וכשהאופניים חדשים אתם יכולים לרכוב את הטווח הזה יומיים ברציפות מבלי להטעין, אל תתפלאו אם שנה לאחר מכן כבר תטעינו יום-יום. בטח אם אתם רוצים לרכוב “בכיף” עם אופניים מהירים וזריזים. 

שליחים? איך קונים אופניים חשמליות למרחקים ארוכים לצורכי עבודה

עולם הרוכבים החשמליים מתחלק לשני מגזרים מרכזיים – הלקוחות הפרטיים שמחפשים אופניים חשמליים לצרכי תחבורה יומיומיים, ורוכבים מקצועיים שהאופניים מהווים עבורכם כלי עבודה של ממש (כמו שליחים). במידה שאתם משתייכים לסקטור השני, ייתכן בהחלט שאפילו האופניים החשמליים עם הסוללה החזקה ביותר לא יספיקו לכם ליום עבודה מלא. 

כבר דיברנו על זה בעבר כשכתבנו על איך בוחרים אופניים חשמליים לשליח, ונחזור על כך שוב. אופניים חשמליים למרחקים ארוכים, כשהם נרכשים לצורכי עבודה, חייבים להיות בדגמים הטובים ביותר. לא רק סוללה חזקה אלא גם מותג בעל שם שמציע חומרה איכותית במנוע, בבקר, בגלגלים ובשלדה. כמו כן, אם אתם מתכננים לעבוד על האופניים ולגמוע מרחקים משמעותיים מדי יום, ככל הנראה תצטרכו להיעזר בכמה סוללות (שליחי וולט על אופניים חשמליים נעזרים לפעמים אפילו ב-3 סוללות בכדי להחזיק משמרת בלי עיכובים). 

לכן ככל שאתם קונים אופניים חשמליים למרחקים ארוכים מתוך מטרה לעבוד על הכלי, קחו בחשבון גם את ההוצאה הנוספת של הסוללה (או הסוללות) לגיבוי. מחירה של כל סוללה נע בין 1,000-1,500 שקלים, וכדאי להגיע עם החנות להסדר כדי להוזיל את העלויות בעסקה אחת ממוקדת. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך