בלמים הידרואליים או בלמים מכניים, מה ההבדל?

בלמים הידרואליים או בלמים מכניים, מה ההבדל?

אחת ההתלבטויות הנפוצות בקניית אופניים חשמליים היא סוג הבלמים. אם בעבר ההתלבטות המרכזית הייתה בין בלמי V (בלמי קשת) לבלמי דיסק, היום, כאשר רוב האופניים (בדגמי 20 אינצ’ גלגל ומעלה) מאובזרים מראש עם בלמי דיסק, ההתלבטות עוברת להחלטה בין מכניים להידרואליים. 

הבחירה משמעותית גם במחיר, שכן קניית אופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים מייקרת את המוצר בכמה מאות שקלים. אבל בעצם ההבדל בין שני הסוגים הללו ובמה כדאי לכם לבחור? הנה המדריך המקוצר.

ראשית כל, יש להבין מהם שלושת המרכיבים המרכזיים שנמצאים בכל מערכת בלמים באופניים חשמליים:

  1. ידיות הבלימה – המנגנון באמצעותו הרוכב שולט על עיתוי הבלימה ועוצמת הבלימה.
  2. רפידות הבלם – המנגנון אשר בפועל עוצר את הגלגל (וכפועל יוצא מכך את האופניים).
  3. הרכיב המקשר בין הידיות לרפידות – כבל מתכת בבלמי דיסק או כבל צינור הידרואלי בבלם הידרואלי.

אלה הם בעיקרון שלושת המרכיבים העיקריים שיש בכל מערכת בלמים, וגם אם ישנן מערכות הפועלות בסגנונות מעט שונים, על פי רוב זהו תמיד “השילוש הקדוש”.

אופניים חשמליים עם בלמי דיסק, מהם?

אופניים חשמליים עם בלמי דיסק הם אופניים חשמליים שלצד כל אחד מהגלגלים שלהם מותקן דיסק באמצעות תושבת. הדיסק, אשר מבוסס על רוטור עשוי פלדה, מסתובב במקביל לציר הגלגל.

כאשר הרוכב לוחץ על ידיות הבלימה, הפעולה גורמת לרפידות של הבלם להיצמד לדיסק ולגרום להאטה של סיבוב הגלגל.

ההבדל בין אופניים חשמליים עם בלמי דיסק מכניים לבין אופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים טמון במקום אחר – בכבל שמחבר בין ידיות הבלימה לדיסק. באופניים חשמליים עם בלמי דיסק מכניים, הידיות פועלת על ידי כך שהן מושכות כבל מתכת המחובר לרכיב שמאט את המהירות באופן ישיר.

ידיות הידרואליות, לעומת זאת, פועלות באופן אחר. בלחיצה על ידית בלימה באופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים, הידית פועלת על ידי כך שהיא דוחסת שמן לבוכנת הבלם.

יתרונות וחסרונות – בלמי דיסק מכניים

החיסרון המרכזי של בלמי דיסק מכניים לעומת בלמי דיסק הידראוליים הוא שחלק מהתנועה של ידית הבלימה “הולך לאיבוד” בפועל בעקבות הגמישות הטבעית של כבל הפלדה. לעתים הרוכב אף יידרש ללחוץ חזק יותר על ידיות הבלימה בעקבות התארכות טרמית שנובעת מהתארכות הכבל בשל התחממות הבלם. בנוסף, חלק מהכוח אשר מועבר מהידיות למערכת הבלימה “מתבזבז” בעקבות החיכוך בין הצינור המוליך לדפנות.

היתרון הגדול של בלמי הדיסק הוא שמדובר במערכת סופר-אמינה, מאד יציבה, פשוטה ונוחה לתיקון. כל חנות אופניים חשמליים תדע לטפל לכם בכל תקלה, ובדרך כלל ללא כל בעיות או עיכובים מיותרים. זאת בניגוד למערכת בלמי דיסק הידרואליים הדורשת כבר מומחיות גבוהה יותר.

יתרונות וחסרונות – בלמי דיסק הידראוליים

בלמי דיסק הידרואליים מופעלים כאמור על ידי בוכנה של שמן מינראלי. כל האנרגיה אשר מושקעת על ידי הרוכב בלחיצה על ידית הבלימה מועברת במלואה לפעולת הרפידות, וזאת תוך לכך שהשמן המינראלי הוא נוזל שלא נדחס. במילים אחרות, הבלימה היא הרבה יותר חזקה ויש הרבה פחות “כוח” שהולך לאיבוד בדרך (החיכוך בין הצינור לדפנות איננו מורגש).

כאשר אתם רוכבים עם אופניים חשמליים עם בלמים ההידרואליים, יש לכם שליטה גבוהה ביותר על הבלימה ועל עוצמתה.

החיסרון המרכזי של הבלמים ההידרואליים הוא המחיר של המערכת והמורכבות שלה. אופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים יהיו כמעט תמיד יקרים יותר מאופניים חשמליים עם בלמי דיסק (וב-100% מהמקרים כאשר המפרט האחר של הכלי זהה). כמו כן, בכדי לטפל או לתקן אופניים חשמליים עם בלמים הידרואליים, ייתכן ותידרשו להגיע למעבדה מקצועית. לא כל חנות אופניים חשמליים יודעת להתעסק עם המערכת הזו, ומעטים הם הרוכבים שיוכלו לתת מענה בשטח.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך