איך לבחור סוללה לאופניים חשמליים? המומחה מסביר

איך לבחור סוללה לאופניים חשמליים? המומחה מסביר

אחת השאלות הנפוצות שמגיעות אלינו לאתר “הרוכב החשמלי” היא איך בוחרים סוללה לאופניים חשמליים, והסיבות לפניות הן רבות ומגוונות. החל מירידה בביצועי הסוללה הנוכחית (ויותר מדי תלות במטען), דרך רצון להגדיל את טווח הנסיעה, וכלה בצורך בפתרון של 2-3 סוללות (שנפוץ בקרב שליחים מקצועיים). 

אז בלי יותר מדי הקדמות מיותרות, נפגשנו עם מומחה שיסביר לנו אחת ולתמיד – איך בוחרים סוללה לאופניים חשמליים, מה (באמת) הפרמטרים שהופכים סוללה לאיכותית, מה זה בכלל תאי C ולמה יש פערים במחירים בין הסוללות שנראות לכאורה אותו הדבר. 

בפינת המומחה שלנו הושבנו  את אוהד נואמה מחברת X.M.B. חברה אשר מתמחה יותר מ-5 שנים בשיווק אביזרים לאופניים חשמליים, ואשר פתחה לאחרונה ערוץ ישיר ללקוחות קצה. 

איך בוחרים סוללה לאופניים חשמליים בהתאם לסוג הנכון?

אוהד: “יש בשוק מגוון סוללות לאופניים חשמליים. שני פרמטרים מרכזיים מרכיבים את ההחלטה באיזו סוללה לבחור. העוצמה – הוולט, וההספק הנאמד באמפר/שעה. בחברת X.M.B למשל יש לנו סוללות במתח של 36V עם 10 או 15 אמפר/שעה, וסוללות עם 48 וולט בהספקים של 10, 16 ו-21 אמפר. 

המתח של הסוללה משפיע על מהירות ההאצה שלה, ואילו ההספק הוא הברומטר לטווח. ככל שהספק הסוללה גבוה יותר, כלומר שיש לה מה שנקרא ‘יותר אמפר’, כך המרחק שהאופניים החשמליים יוכלו לגמוע בלי הטענה גדל בהתאמה. בתנאי רכיבה סטריליים, במישור וללא משקל יתר, סוללה של 48 וולט על 20 אמפר צריכה להספיק ל-50 ק”מ”. 

האם אפשר להזמין סוללות עם אמפר של יותר מ-20?

אוהד: “כשקונים אופניים חשמליים בחנות, ברוב המקרים המקסימום של ההספק שתקבלו יהיה 20 אמפר, וגם כאן מדובר בד”כ בדגמי הפרימיום שעלותם מתחילה מ-6,500 שקלים ומגיעה ל-8,500 שקלים ויותר. אולם 20 אמפר זו לא תקרת זכוכית. בבנייה אישית של סוללה אפשר לייצר גם סוללות עם אמפר גבוה בהרבה ואפילו כאלה שמגיעות ל-40 ו-50 אמפר/שעה. 

בחברת X.M.B אנחנו עושים את זה באופן תדיר עבור רוכבים חשמליים עם צרכים מיוחדים כמו שליחי וולט או סטודנטים שגרים במרחק רב מהמכללה או האוניברסיטה. למשל, לומדים בתל אביב וגרים בראשון לציון”. 

מה מאפיין סוללה איכותית?

אוהד: “הרבה פרמטרים יכולים לאפיין סוללה איכותית לאופניים חשמליים. דבר ראשון, פיצ’רים כמו כניסת USB המאפשרת הטענה של רמקולים, אזניות, טלפון סלולרי וכדומה. בנוסף חשוב לוודא כי הסוללה עמידה למים ומגיעה עם תקופת אחריות ראויה של שנה לפחות. יש להימנע מרכישה של סוללה שלא עומדת בתקן הישראלי, ואפשר לבקש לראות את תעודת האחריות המקורית. 

“החברה שמייצרת את הסוללה היא פקטור חשוב במשוואה. ממש כמו שיש אופניים חשמליים ממותגים איכותיים יותר, ואופניים חשמליים ממותגים פשוטים, כך לגבי סוללות. 

הבידול בין הסוללות האיכותיות לפשוטות בא לידי ביטוי בנושאים כמו זמן האצה מאפס למהירות מקסימלית, או אורך החיים של הבטריה. כלומר, האם תראו ירידה בביצועים בתוך חודשים ספורים בלבד, או שהסוללה תחזיק מעמד ברמה גבוהה למשך יותר משנה וצפונה”. 

“אצלנו, למשל, בחברת X.M.B, אנחנו מתגאים בסוללות בעלות תקן ששומרות על אורך חייהן וכוחן לאורך זמן. אנחנו משקיעים מאד גם ב-BMS שבסוללה וגם בתאי ה-C. כידוע, תאי ה-C הם אלה שמשפיעים על המהירות של הסוללה ועל יכולת הפירוק של הזרם שמגיע ממנה למנוע והבקר. ככל שה-C גבוה יותר, הזרם נפרק מהר יותר ובאיכות גבוהה. בסוללות שלנו אנחנו משתמשים בדרך כלל בתאי C3, ובסוללות חזקות בתאי C4”. 

כמה עולה סוללה איכותית לאופניים חשמליים?

אוהד: “המחירים משתנים ממותג למותג וכמובן מסוללה לסוללה. אם אתם קונים סוללה לאופניים חשמליים ממותג איכותי, כמו X.M.B, המחירים מתחילים מכ-950 שקלים לסוללה של 36 וולט על 10 אמפר, ועד 1,799 שקלים לסוללת 48/21. סוללות חזקות יותר עולות יותר בהתאמה”. 

ועכשיו לפינת השאלות מהבית: “יש לי אופניים חשמליים והביצועים לא משהו, האם החלפת סוללה תיתן חיים חדשים לכלי?”

אוהד: “כן, בוודאי. ברוב המקרים הירידה בביצועים נובעת מירידה בהספק הסוללה. ממש כמו הסוללה של הטלפון הסלולרי שבהתחלה מספיקה לשלושה ימים ולאחר מכן דורשת הטענה בכל לילה. כך גם הסוללה של האופניים החשמליים נחלשת. 

אם הרוכב יתקין סוללה חדשה, סביר להניח שהוא ירגיש שהכלי יצא ממש עכשיו מהחנות. בוודאי בכל הנוגע למהירות ומרחק נסיעה. התלות במטען יורדת ואיכות ההנאה מהאופניים מזנקת”. 

שאלה נוספת מהבית: “האם אפשר להחליף את האמפר ולהשתדרג?”

אוהד: “שאלה נפוצה. רוכבים חשמליים רבים קונים אופניים עם סוללה מסוימת, ומבקשים לאחר זמן להחליף אותה בסוללה בעלת הספק גבוה יותר. למשל, לעבור מ-13 אמפר ל-20 אמפר. 

התשובה היא שאת ההספק תמיד אפשר להגביר, אבל חשוב שהסוללה תהיה מותאמת לאופניים מבחינת הוולט. אם קניתם אופניים חשמליים עם 36 וולט ו-10 אמפר, אתם לא יכולים להתאים להם סוללה של 48 וולט עם 20 אמפר. במצב כזה תצטרכו לבחור בסוללה של 36 וולט עם 16 אמפר ואז זה יעבוד פיקס”. 

גולשי הרוכב החשמלי נהנים באתר X.M.B ממשלוח אקספרס חינם עד הבית תוך שני ימי עסקים. הקלידו קוד קופון Ebiker. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך