איך בוחרים אופניים חשמליות – 10 שאלות מנחות

איך בוחרים אופניים חשמליות – 10 שאלות מנחות

בימים בהם שבילי האופניים בישראל הפכו זה מכבר לנתיבים מחושמלים, ומתניידים מדי יום עשרות אלפי רוכבים חשמליים, חשוב להבין אחת ולתמיד איך בוחרים אופניים חשמליות. במיוחד לאור הפריחה בענף שבאה לידי ביטוי באין ספור חנויות אופניים חשמליים ברחבי הארץ, כניסה של יבואנים גדולים וקטנים “למשחק”, הופעתן של חנויות אופניים חשמליים הפועלות און-ליין בלבד, ומגוון רחב ביותר של דגמים אופציונליים.

רוכבים חשמליים קונים אופניים חשמליים לצרכים שונים. יש מי שמשתמש באופניים כאמצעי תחבורה לבוקר בלבד לפיזור הילדים במסגרות (ואחר כך ממשיך למכונית), יש מי שעבורו זהו כלי רכב להגעה למשרד, יש עובדים (כדוגמת שליחים) שנעזרים באופניים החשמליים ככלי עבודה, יש רוכבים מקצועיים שמחפשים אופניים חשמליים לשטח, ואלו רק חלק קטן מהדוגמאות. 

אז בכדי לעשות לכם סדר, הרוכב החשמלי מתגייס למשימה. אנו מגישים לכם כעת 10 שאלות מנחות המתפצלות מהשאלה העיקרית – איך בוחרים אופניים חשמליות.

מה התקציב שלכם?

כמו כל קנייה, גם כשאתם מתלבטים איך בוחרים אופניים חשמליות, הצעד הראשון הוא היכרות עם המחירים בשוק, וכפועל יוצא מכך – הגדרת התקציב. המבחר שממתין לכם בחנויות האופניים החשמליות בישראל כולל גם אופניים חשמליות זולות וגם אופניים חשמליים יקרים ואיכותיים. 

במדרגה הנמוכה יותר המחירים נעים בין 1,000 שקלים ברף הנמוך לכ-3,000 שקלים ברף הגבוה. אופניים איכותיים נמכרים כבר בעלויות של כ-3,000-6,000 שקלים, ואופניים חשמליים מקצועיים המיועדים לשטח משווקים עם תג מחיר בן חמש ספרות.

ההמלצה שלנו – קבעו את התקציב שלכם והשאירו טווח ביטחון למקרה שבו תהיו מעוניינים להרים את הרף “ברגע האמת”. בין הפרמטרים שמשפיעים על מחיר האופניים החשמליים ניתן לציין למשל: כוח הסוללה (מבחינת וולט ואמפר), המותג (האם האופניים הן ממותג מוכר ואיכותי), עובי הגלגלים, טיב המנוע, איכות הצג (דיגיטלי או אנלוגי), טיב הבלמים, מיתוג הסוללה, מועד יציאת הדגם (יבואני האופניים מחדשים את הדגמים מדי שנה), משקל האופניים ועוד.

מה חשוב לדעת על הסוללה?

כשאתם תוהים איך בוחרים אופניים חשמליות, הסוללה היא אחד הפרמטרים המרכזיים מבחינתכם. הסוללה מגדירה למעשה את הביצועים של האופניים, את אורח החיים שלהם, את ההנאה שלכם מהכלי ואת איכותו. כפועל יוצא מכל אלה, הסוללה מגדירה במידה רבה גם את מחיר האופניים. 

ישנם כמה פרמטרים שמשפיעים מבחינתכם על הסוללה שהעיקריים שבהם הם הוולט והאמפר. הוולט משפיע על ההאצה של האופניים ומהירות נסיעתם, והאמפר מבטא את מרחק הנסיעה האפשרי בין הטענה להטענה. מרבית האופניים בישראל נמכרות כיום עם סוללות של 48V, כאשר ישנם גם לא מעט דגמים עם 36V. אופניים עם סוללות חלשות יותר (24V) מיועדות בדרך כלל לצרכים מאד מדויקים.

לגבי האמפר, מדובר לרוב על נתונים שנעים בין 8 ל-20, כאשר רוב האופניים החשמליות נמצאות אי שם במרכז (בסביבות 10-13 אמפר). מרחק הנסיעה ממוצע עם 8 אמפר הוא כ-20 ק”מ לסוללה טעונה במלואה, ומרחק הנסיעה עם 15 אמפר הוא כ-35 ק”מ. סוגיה חשובה נוספת לגבי הסוללה היא המיתוג. האם הסוללה ממותגת והאם היא מגיעה מבית חברות אלקטרוניקה מובילות (כדוגמת סמסונג, פנסוניק, LG). אולם בעניין זה חשוב לציין כי היבואנים הגדולים בישראל החלו לשווק סוללות תחת מותגם הפרטי, ופעמים רבות הסוללות הללו מיוצרות לצד הסוללות של חברות האלקטרוניקה, כך שהן טובות בדיוק באותה המידה.

מהו המרחק היומי או החודשי שלכם?

לפני שאתם שואלים איך בוחרים אופניים חשמליות, השאלה הראשונה שלכם היא מהו המרחק הממוצע שאותו אתם מתכוונים לרכב מדי יום/חודש בין “הטענה להטענה”. זאת משום שיש לכל אופניים חשמליות טווח נסיעה מקסימלי

קחו בחשבון שלא תמיד תספיקו להטעין את האופניים בכל ערב, ולכן כדאי שתתייחסו למרחק בין “הטענה להטענה” כמרחק כפול. כלומר, אם אתם קונים אופניים חשמליים על מנת לנסוע למשרד ובחזרה, והמרחק בין הבית לעבודה הוא כ-3 ק”מ, מומלץ כי תרכשו אופניים חשמליים שמספקות לכם מענה של 12 ק”מ לפחות בין ההטענות. 

את מרחק הנסיעה האפשרי של האופניים קובעת כאמור הסוללה, ובעיקר האמפר. טיפ! ההערכות לגבי המרחק הן הערכות “בתנאי שטח סטריליים”. מומלץ להפחית כ-15% מהנתונים שמציג היבואן, וזאת לאור העובדה שבשטח, ברכיבה אמיתית, הביצועים אינם טובים כמו על האריזה.

האם אתם זקוקים לאופניים נמוכים במיוחד?

פעמים רבות, גובהו של הרוכב משפיע עליכם לגבי איך בוחרים אופניים חשמליות. אופניים חשמליים הם כלי-תחבורה “מאסיבי” (יחסית), ורכיבה בטוחה קשורה עמוקות ביכולת לשלוט על האופניים ולשמור על יציבות. 

רוכבים נמוכים (בדרך כלל רוכבות נמוכות) יזדקקו למצוא אופניים חשמליים למידותיהם. אמנם כל אופניים חשמליים מאפשרים התאמה של גובה הכיסא וגובה הכידון, אך עבור רוכבים נמוכים (לרוב מתחת לגובה של 1.55 מ’), ייתכן שגם ההתאמות הללו יהיו “גבוליות”. 

הפתרון יכול לבוא לידי ביטוי ברכישת אופניים עם שלדה מעוקלת (הידועה גם בתור “שלדת בננה”). כמו כן, ישנם גם כמה וכמה דגמים של אופניים חשמליות נמוכות.

מהו משקל האופניים?

למרות שישנם אופניים חשמליים קלים, כנקודת מוצא אופניים חשמליות תהינה כבדות יותר מאופניים רגילות. זאת מהסיבה שהן מאובזרות לא רק בשלדה + גלגלים אלא מצוידות במערכות המוסיפות משקל רב. בראש ובראשונה הסוללה שמשקלה הינו כ-3-5 ק”ג בממוצע, והמנוע ששוקל עוד כ-1-2 ק”ג. זאת ועוד, על מנת שהאופניים יהיו חזקים ועמידים, שלדות של אופניים חשמליים הן שלדות משודרגות. 

ככל שאתם גרים בבית צמוד קרקע או בבית דירות עם מעלית, המשקל לא צריך להוות פרמטר מבחינתכם (אולם יש לציין כי אופניים חשמליות אינן נכנסות בכל מעלית, ובמעליות קטנות ייתכן ותידרשו לקפל את האופניים). מנגד, במידה שתידרשו להרים את האופניים, כדאי לבחור את הדגמים הקלים יותר.

האם אתם “אנשים של מותגים”?

שוק האופניים החשמליים בישראל התרחב בשנים האחרונות לא רק מבחינת חנויות אופניים אלא גם ברמת המותגים. אם בעבר הבחירה במותג כזה או אחר לא הייתה משמעותית, הן בשל ההיצע הדל והן משום שהמותגים עצמם טרם בנו מוניטין, היום התמונה שונה לחלוטין. 

יש בשוק מותגים איכותיים, כולל מותגים ש”מיצבו” עצמם כאיכותיים יותר מאחרים. צרכנים שמעדיפים לרכוש מותג מוכר יידרשו לעתים להרים את התקציב בכ-10%-20% בשביל ליהנות מאופניים ממותגות. אמנם ניתן להימנע מכך על ידי בחינת המפרט הטכני של האופניים, אך ברור שישנם יתרונות ברכישת מותג מוכר. בסופו של דבר, הכל שאלה של תקציב.

באיזו חנות לקנות?

תמיד כאשר שאולים אותנו איך בוחרים אופניים חשמליות, אנו עונים שצריך לשקול גם את החנות עצמה. לא רק הדגם הספציפי שבו אתם מעוניינים משחק כאן תפקיד, אלא גם החנות שבה תקבלו את השירותים. אופניים חשמליים הם כלי-תחבורה הדורש תחזוקה ותפעול. גם לאחר שקניתם את האופניים, תגיעו בתדירות גבוהה יחסית למעבדת תיקונים. 

תיקונים מסוימים נדרשים באופן שוטף – כמו לדוגמה חיזוק בלמים, חיזוק ברגים או החלפת רפידות, ותיקונים אחרים נותנים מענה לתקלות צפויות ובלתי-צפויות (פנצ’רים, שבר בשלדה, אובדן מפתח לסוללה, כידון “מרקד”, רעשים מהמנוע וכדומה).

בעוד שכמעט כל חנות אופניים חשמליים אשר מפעילה מעבדת תיקונים תשמח לסייע לכם, ללא קשר אם קניתם כאן את האופניים או לא, תמיד ישנה עדיפות מסוימת לקבלת השירות בחנות בה התחלתם את המסע החשמלי שלכם. 

כאשר תבואו לטיפולים תקופתיים בחנות בה קניתם את האופניים, תיהנו בדרך כלל מיחס מיוחד. החנות רואה בכם לקוח מתמשך, והיא מרגישה מחויבת לספק לכם מענה ופתרון. במקרים מסוימים, ככל שהעבודה היא פשוטה ולא דורשת אביזרים, ייתכן אפילו שתקבלו אותה בהנחה משמעותית.

מנגד, אל תתנו למיקום הגאוגרפי להטעות אתכם. כמו שכבר אמרנו, אין כמעט חנות אופניים חשמליים בישראל שלא מספקת ללקוחותיה שירותי מעבדת תיקונים, ולמרות שהחנות שבה תקנו היא שיקול, היא איננה חזות הכל.

האם לקנות אופניים חשמליים עם גלגלים עבים?

בשנים האחרונות אנו רואים את העלייה המאסיבית בטרנד “הגלגלים העבים”. יותר ויותר רוכבים חשמליים אינם מסתפקים בגלגלים הקלאסיים שהינם בעובי של כ-2.25 אינצ’, ומחפשים גלגלים בעוביים גדולים יותר. אופניים חשמליים עם גלגלים עבים, הידועים גם כ”גלגלי בלון”, מספקים יתרונות משמעותיים מבחינת יציבות, מהירות ואיכות נסיעה. מנגד, הם חשופים יותר לפנצ’רים, כבדים יותר והקיפול שלהם עלול להיות מעט מסורבל.

האם קראתם מדריך אופניים חשמליים?

עולם האופניים החשמליים משתנה בקצב מהיר, ובכל שנה מופיעים בשוק דגמים חדשים, עיצובים חדשים, טרנדים חדשים וטכנולוגיות חדשות. לפני שאתם שואלים את עצמכם איך בוחרים אופניים חשמליות, פשוט מצאו את התשובות במדריכים מקצועיים. 

תוכלו להיכנס כאן למדריך של הרוכב החשמלי, שהינו מדריך אופניים חשמליים אשר נכתב ביחד עם חנויות ומומחי אופניים, ומתעדכן באופן תדיר. כמו כן, גם אם אתם רוכבים מנוסים שיש לכם כבר אופניים חשמליים, כדאי שלא לוותר על קריאה מקדימה. היות שנהוג לקנות אופניים חשמליים חדשים כל 2-3 שנים, ואם אתם רוכבים באופן יומיומי אז ייתכן שאפילו פחות מכך, יכול מאד  להיות שלא כל מה שידעתם לגבי אופניים חשמליים בעבר עדיין רלבנטי היום.

מה לגבי אחריות ומה צריך לדעת על ביטוח אופניים חשמליים?

אופניים חשמליות הן כלי תחבורה שאמור לשרת אתכם לאורך זמן. חשוב מאד שתרכשו אופניים חשמליים עם אחריות איכותית ועליכם לברר זאת היטב במעמד הקנייה. שימו לב כי במקרים רבים האחריות תהיה מפוצלת בין השלדה, המנוע, הסוללה והמטען. אגב, זהו גם סימן לגבי טיב האופניים. 

ככל שהאחריות היא ארוכה יותר, כך ייתכן בהחלט שהאופניים איכותיים יותר בהתאמה. האמון של היבואן במותג ובדגם מהווים מדד מהותי מבחינתכם כצרכנים. 

עוד סוגיה שכדאי לבדוק היא נושא של ביטוח. ישנן חברות ביטוח וסוכני ביטוח המציעים לכם ביטוח לאופניים חשמליים. הביטוח נוגע בדרך כלל לנזקי גוף כתוצאה מתאונות, ויכול לעתים לכלול גם הרחבות לנזקי גוף לצד שלישי (אם פגעתם במישהו).

מתלבטים איזה אופניים חשמליים לקנות? הנה כמה דגמים מומלצים

 

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך