איך לבחור קסדה לאופניים חשמליים?

איך לבחור קסדה לאופניים חשמליים?

בהתאם לתקנות החדשות של אופניים חשמליים, שנכנסו לתוקף ביולי 2019, קיימת חובה לחבוש קסדה בכל מצב. כל מי שרוכב על אופניים חשמליים, או מורכב עליהם, חייב להצטייד בקסדה. לא חבשתם קסדה? היפרדו מ-250 ₪. גובה הקנס אגב זהה לקנס בגין רכיבה על אופנוע וקטנוע ללא קסדה. מספר הקנסות שהוטלו בשנת 2019 בגין אי חבישת קסדה הינו  17,616 (!)

מעבר לזה, קסדה היא גם בראש ובראשונה אביזר בטיחותי שנועד להגן עליכם. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שחבישת קסדה מקטינה את הסיכוי לפגיעת ראש ב-50%. בהתחשב בדיווחים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהן בשנת 2018 לבדה בתאונות בהן היו מעורבים אופניים חשמליים היו 19 הרוגים ועוד כ-1800 פצועים, נראה כי לא כדאי להקל בכך ראש. תרתי משמע.

אז בין אם אתם רוצים לרכוש קסדה כדי לשמור על הראש שלכם, ובין אם כדי להימנע מקנסות, ריכזנו עבורכם רשימה של טיפים לבחירת קסדה לאופניים חשמליים. בואו נתחיל.

כמה עולה קסדה?

מחיר ממוצע של קסדה לאופניים חשמליים נע בין 100-250 ₪ וניתן לרכוש אותן כמעט בכל חנות אופניים חשמליים ברחבי הארץ.

עלות ממוצעת 100-250 ש”ח 

אורך חיים של 2-3 שנים

קנס של 250 ש”ח 

17,616 קנסות בשנת 2019

מה מחייב החוק לגבי קסדה?
כאמור, בהתאם לחוק החדש, קיימת חובה לחבוש קסדה. אך זה לא נגמר שם. בהתאם להוראות החוק החדש, על הקסדה להיות בעלת תו תקן. בנוסף, עליה לכלול מחזיר אור. לכן, אל תסתפקו בכל קסדה, וודאו שהיא עומדת בהוראות אלו.
המשמעות של עמידת הקסדה בתו תקן היא כמובן בעלת משמעות גם מבחינה בטיחותית, והיא מסמלת שהקסדה נבחנה, אושרה ועומדת בתקני הבטיחות. לסקירת התקנות החדשות החלות על רוכבי אופניים חשמליים לחצו כאן

כל כמה זמן כדאי להחליף קסדה?
בגדול, ההמלצה הרווחת היא להחליף את הקסדה כל שנתיים – שלוש שנים. הסיבה המרכזית היא שהחומרים מהם עשויים הקסדות עלולים להתיישן והקסדה עלולה לאבד מהחוזק שלה, באופן הפוגם במידת ההגנה על הראש שלכם. מומלץ גם להחליף קסדה לאחר תאונה – גם אם הקסדה נראית תקינה, ייתכן שהרכיבים שלה נפגעו ויספקו הגנה מופחתת בתאונה הבאה (שלא עלינו).

כדאי למדוד
הקסדה צריכה להשיג שתי מטרות. האחת, להיות נוחה. השניה, להיות בטיחותית. על מנת לוודא שהקסדה אכן משיגה את מטרותיה ומגנה על הראש שלכם בצורה אופטימאלית, מומלץ למדוד את הקסדה לפני רכישה. כדאי לוודא שהקסדה מתאימה לראש שלכם מבחינת המידה, וכן שאינה כבדה מדי. הקסדה חייבת להיות מונחת בצורה מדויקת על הראש, אחרת בעת תאונה עלולה להישמט מהראש.
איך יודעים שהקסדה מתאימה? החלק העליון של הקסדה צריך לשבת על הראש, ויש לוודא שהיא לא חוסמת את שדה הראייה שלכם. את הכוונון הסופי אגב, מומלץ תמיד לעשות כאשר הקסדה על הראש שלכם – רק כך תוודאו שהיא יושבת בצורה מדויקת.
פרמטר נוסף שכדאי לשים אליו לב הוא הרפידות הפנימיות שבקסדה. רפידות פנימיות מגיעות עם רובן המוחלט של הקסדות והן נועדו להגן על הראש מפני הקסדה עצמה, וכמובן לספוג זיעה. יש קסדות שהרפידות שלהן נתלשות וניתנות להחלפה, מה שעשוי לשרת היטב את הרוכבים החשמליים שמבצעים נסיעות רבות על האופניים החשמליים.

לסיכום, האופניים החשמליים מגיעים למהירות של 25 קמ”ש. נפילה על הראש במהירות כה גבוהה עלולה להוביל לסדק בגולגולת. בהתחשב בכך שמספר התאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים הוא מספר לא מבוטל, לא כדאי להסתכן. לכן, עזבו אתכם מהתקנות ושימו קסדה כדי להגן על עצמכם.

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך