אופניים חשמליים שיכוך מלא מול זנב קשיח

אופניים חשמליים שיכוך מלא מול זנב קשיח

ענף האופניים החשמליים נמצא כל הזמן במגמת התפתחות. אם בשנת 2010 מרבית האופניים החשמליים בישראל היו למעשה אופניים רגילים עם “קיט חשמלי” שהותקן עליהם, בשנת 2021 אנחנו מדברים כבר על מאות אלפי זוגות אופניים חשמליים שמיובאים “בילט-אין” עם מפרטים עשירים. לפי דו”ח מבקר המדינה, יש בישראל כמעט רבע מיליון רוכבים חשמליים. 

לאחר שדיברנו כאן על טרנד הגלגלים הרחבים (אופניים חשמליים עם גלגלי בלון), הגיע הזמן להתייחס לטרנד נוסף, פופולרי לא פחות – אופניים חשמליים עם שיכוך מלא. מהם היתרונות של אופניים חשמליים עם שיכוך מלא לעומת אופניים חשמליים עם זנב קשיח (הדגם “הקלאסי”), והאם שווה להשקיע את התקציב הנוסף בשביל השיכוך האחורי. 

אופניים חשמליים שיכוך מלא מול אופניים חשמליים זנב קשיח – הגדרות

ההבדל בין אופניים חשמליים שיכוך מלא לבין אופניים חשמליים זנב קשיח מצוי למעשה בפרמטר אחד – קיומו או העדרו של בולם זעזועים אחורי. כשאתם מסתכלים על אופניים חשמליים, ולמעשה על אופניים באשר הם, קל מאד לזהות את השוני. בעוד שעל כל אופניים חשמליים יש בולמי זעזועים קדמיים (אותם תראו יוצאים מהכידון אל הגלגל), רק אופניים חשמליים עם שיכוך מלא מאובזרים עם בולם זעזועים אחורי. 

קראו עוד:

מכיוון שברוב האופניים החשמליים בישראל הסוללה מותקנת מתחת למושב הרוכב, בוכנת בולם הזעזועים האחורי באופניים חשמליים עם שיכוך מלא נמצאת בד”כ מתחת לכיסא. צורת ההתקנה הזו קשורה לעתים קרובות למוט מושב רוכב “מעוקל” או “מפוצל”. 

אופניים חשמליים עם שיכוך מלא, אשר נקראים גם אופניים חשמליים עם שיכוך כפול, מעניקים רכות בנסיעה. הם נחשבים לפופולריים מאד בקרב שליחים ורוכבים מקצועיים, הנמצאים זמן רב על הכביש. לא בכדי, כשאנחנו ממליצים על איך לבחור אופניים חשמליים לשליח, בולם זעזועים אחורי הוא חלק מהמשוואה. 

אך לא רק בשליחים עסקינן. אופניים חשמליים עם שיכוך מלא צוברים תאוצה גם בקרב “רוכבים רגילים”. למשל, רוכבים שעברו את גיל 30-35 ורוצים כבר “לשמור על הגב”, רוכבים שסובלים מבעיות אורתופדיות, רוכבים שעוברים באופן תדיר בדרכים משובשות ועוד. 

מהו בולם זעזועים? בולם זעזועים הוא מערכת מתוחכמת של שסתומים וקפיצים שמותקנת על אופניים חשמליים (או אופניים בכלל), ואשר מטרתה לרכך מכות וספיגות שקשורים לרכיבה. פעילותו של בולם הזעזועים מבוססת על שימוש של המערכת הבולמת בשינויי לחצים של שמנים, אוויר או קפיצים. 

בלימת הזעזועים מסייעת לרוכב להתמודד טוב יותר עם מהמורות בכביש, בורות, קרקע משובשת, עלייה/ירידה בין שבילי אופניים למדרכות, פסי האטה ועוד. רכיבה על אופניים חשמליים עם בולמי זעזועים טובים, ובפרט אופניים חשמליים עם שיכוך מלא, מסייעת בשמירה על בריאותו האורתופדית של הרוכב החשמלי. 

פערים במחיר

מכיוון ששלדת אופניים חשמליים עם שיכוך מלא היא מורכבת ומאובזרת יותר משלדת אופניים חשמליים עם זנב קשיח, קיימים לעתים קרובות פערים במחיר. אופניים חשמליות עם שיכוך מלא תהינה לרוב יקרות יותר מאופניים חשמליות עם זנב קשיח. אולם לא מדובר בכלל ברזל. מחירם של אופניים חשמליים נקבע לא רק על בסיס בולמי הזעזועים אלא נגזר מפרמטרים רבים – הסוללה (כמה וולט וכמה אמפר), המנוע, המותג, סוג הגלגלים (רגילים או רחבים), סוג הג’אנטים (מגנזיום או “שפיצים”), סביבת רוכב (צג דיגיטלי, מושב, גימור כידון), טיב האחריות ועוד. 

כשאנחנו אומרים שלקנות אופניים חשמליות עם שיכוך מלא יהיה בדרך כלל יקר יותר מלקנות אופניים חשמליות רגילות, אנחנו מתכוונים לדגמים בעלי מפרטים זהים. הפער במחיר יכול להתחיל ממאות שקלים ולהגיע ליותר מ-1,500 שקלים. תלוי במוצר. 

למי זה מתאים?

אופניים חשמליים עם שיכוך מלא מתאימים לרוכבים שחשובה להם רכיבה רכה וחלקה. ישנם סוגים שונים של רוכבים שהטכנולוגיה הזו מתאימה להם במיוחד:

  • שליחים, סוכני מכירות – שיכוך מלא הוא פרמטר פופולרי בקרב “רוכבים חשמליים מקצועיים” כמו שליחים, סוכנים וכדומה. רוכבים חשמליים שרוכבים מדי יום שעות רבות ולאורך ק”מ רבים, זקוקים למעטפת של ריכוך מלא ושלם.
  • רוכבים מעל גיל 30-35 – שיכוך מלא היא מערכת מומלצת מאד עבור רוכבים מעל גיל 30-35 שצריכים כבר לחשוב גם על הבריאות האורתופדית שלהם.
  • רוכבים הסובלים מבעיות גב – רוכבים חשמליים אשר סובלים מבעיות גב או אשר חוששים מבעיות גב עתידיות, יעדיפו בדרך כלל קניית אופניים חשמליים עם שיכוך מלא.
  • רוכבים שנוסעים בדרכים משובשות – רכיבה על אופניים חשמליים דורשת לעתים מסלולים מעט משובשים. החל ממסלולים שכוללים גם נסיעה בשטח ובדרכי כורכר, וכלה ברכיבה בערים שבהם אין עדיין תשתית מסודרת של שבילי אופניים חשמליים עם מעברים חלקים בין מדרכות/שבילי אופניים לכבישים. באזורים אלה, אופניים חשמליות עם שיכוך מלא הן פתרון נהדר. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך