אופניים חשמליות או קורקינטים שיתופיים – טור אישי של הרוכב החשמלי

אופניים חשמליות או קורקינטים שיתופיים – טור אישי של הרוכב החשמלי

יום רגיל במשרד קיבל תפנית בלתי צפויה. כשעמדתי לצאת מהדלת ולעלות על האופניים החשמליות שהמתינו לי בסבלנות כל היום, גיליתי שהגרוע מכל קרה – פנצ’ר בגלגל האחורי. לאחר שבכיתי על מר גורלי, הבנתי שבהעדר כלים מתאימים אני אצטרך למצוא פתרון חלופי. אבל שכשהחיים נותנים לך לימונים, אתה יכול לעשות מהם לימונדה, והחלטתי להפיק את המיטב מהסיטואציה. לבדוק אחת ולתמיד האם קורקינט חשמלי שיתופי יכול להיות תחליף לאופניים חשמליות. מה התוצאה? הנה לפניכם.

דבר ראשון, למרות שתמיד אהיה איש של אופניים חשמליות, אני חייב לפרגן לקורקינטים השיתופיים. הם קטנים, קומפקטיים, אורבניים וזמינים (אפשר לאתר קורקינט קרוב באמצעות אפליקציה סופר-ידידותית). מצד שני, אם אתם שואלים אותי מה עדיף, אופניים חשמליות או קורקינט חשמלי, אני הולך עם האופנים. למה? נתחיל בזה שהשכרת קורקינט שיתופי היא ממש לא עניין “זול”. גם הרכיבה הקצרה מהמשרד הביתה עלתה לי למעלה מ-12 שקלים לכיוון. בחישוב מהיר מדובר על יותר מ-200 שקלים בחודש, ובחישוב שנתי על עלות שמגיעה בקלות ל-2,000-3,000 שקלים בשנה. אם אתם מסתמכים על קורקינטים חשמליים שיתופיים ברמה יומיומית, זה לא תמיד “הכי” משתלם לאורך זמן.

אופניים חשמליות או קורקינט חשמלי שיתופי? חוויית הרכיבה באופניים מנצחת

דבר נוסף, חוויית הרכיבה. בהשוואה בין אופניים חשמליות או קורקינט חשמלי שיתופי, אין בכלל מה לדבר על חוויית רכיבה. אופניים חשמליות “מנצחות” את הקורקינטים החשמליים בכל פרמטר – מהירות, נוחות נסיעה, תגובה לתנאי שטח (לא מרגישים כל מהמורה), האצה, בטיחות, יציבות והרשימה נמשכת. כמי שרגיל לרכוב על אופניים חשמליות, המעבר לקורקינט היה ממש לא חלק. נהפוך הוא. הקורקינטים השיתופיים אמנם שירתו אותי במסירות, אך הפכו את הרכיבה לאיטית ורועדת.

שלא כמו אופניים חשמליות, קורקינטים חשמליים אינם מצוידים בפדלים. זה אומר שלאורך כל הרכיבה אתם צריכים ללחוץ על המצערת, ובמרחקים רבים זה מאמץ לא קטן לאצבע שהתעייפה גם ככה מיום שלם על המקלדת. נכון, גם כשאני רוכב על אופניים חשמליות אני משתמש המון במצערת, אבל אני מעדיף פעמים רבות את הדיווש. דיווש על אופניים חשמליות איננו דורש מאמץ והוא מאפשר להאריך את הנסיעה, להוריד עומס מהמנוע והבטרייה, להגדיל את אורך החיים של הכלי ולשחרר את האגודל או פרק-גב-היד.

יתרון משמעותי נוסף שאני מונה לטובת האופניים הוא הישיבה. בואו, הרבה יותר כיף לנסוע בישיבה מאשר לעמוד על קורקינט. מה גם שהישיבה, כאשר שתי הידיים אוחזות בכידון והרגליים מוצבות על הפדלים, היא הרבה (הרבה) יותר בטוחה. למזלי לא עשיתי עצירות פתאומיות כשהשתמשתי בקורקינטים השיתופיים, אבל מכיוון שאני יודע שהפתעות ברכיבה הן חלק מהחיים, אני שמח שלא נדרשתי לעמוד במבחן הזה.

איפה תשימו גם מחשב, גם לאנצ’ וגם בגדים לחדר כושר?

הבדל חשוב בין אופניים חשמליות לקורקינטים חשמליים (שיתופיים או פרטיים) הוא נשיאת ציוד ומשקלים. באופניים חשמליות אפשר בקלות להרכיב תיק שמתלבש על הכידון וגם תא מטען על הסבל. כשאתם רוכבים על קורקינט חשמלי, לעומת זאת, כל מה שיש לכם זה תיק גב. כלומר, מספיק שאתם צריכים לקחת אתכם גם מחשב נייד, גם ארוחת צהריים למשרד וגם בגדים לחדר כושר, והנה יש לנו מצוקת מקום. באופניים חשמליות פתרונות האחסנה הם מצוינים, שלא לדבר על הסעת רוכב נוסף (דבר שנראה לי ממש ממש לא מומלץ על גבי קורקינט חשמלי רזה וקטן).

החברות אשר מפעילות את הקורקינטים החשמליים השיתופיים בישראל מציעות שירות מעולה. אין בכלל ספק. לכל חברה יש אפליקציה ייעודית, וישנן גם אפליקציות המציעות מידע על קורקינטים מהחברות השונות תחת לחיצת כפתור אחת. אם אתם גרים בתל אביב או רמת גן, סביר להניח שהקורקינט החשמלי השיתופי ממתין לכם במרחק נגיעה. אבל, אם אתם עובדים במקום אחר (למשל, פתח תקווה, כמו הרוכב החשמלי), הזמינות היא הרבה פחות ידידותית. אני אמנם לא עצלן, ואין לי בעיה ללכת גם כמה מאות מ’ לקורקינט הקרוב, אבל ברור שתמיד עדיף שהכלי שלכם יהיה צמוד ונגיש.

אופניים חשמליות או קורקינט שיתופי – סיכום

כמו שאמרתי בהתחלה, אני מכור לרכיבה על אופניים חשמליות. מאז שקניתי בפעם הראשונה את הכלי המדהים הזה, אני משתמש בו כמעט לכל נסיעה. בין אם זו נסיעה לעבודה, בין אם בשביל לפזר את הילדים, בין אם לטובת פגישה עם חברים ואפילו למשחקי כדורגל. כמו שקשה ללמד כלב זקן תרגילים חדשים, כך גם קשה להפוך רוכב אופניים חשמליות לקורקינסט. עם זאת, אני מרגיש שאני צריך לפרגן לקורקינטים השיתופיים שחסכו ממני את התענוג שבנסיעה בתחבורה ציבורית בציר ז’בוטינסקי.

הקורקינטים השיתופיים מציעים שירות מצוין. הם מתאימים במיוחד לנסיעות קצרות וחוסכים הרבה בלגן מבחינת שרשראות, מנעולים, מטענים וכו’. פשוט משאירים את הקורקינט איפה שרוצים, בלי יותר מדי סנטימנטיים, וממשיכים בדרך. מעבר לכך, כשהקוריקנט הוא שיתופי ולא פרטי, במידה שיש תקלה במכשיר לא צריך להסתבך עם מעבדות תיקונים. אז למרות שכבר הבנתם מה אני אענה אם ישאלו אותי מה עדיף – אופניים חשמליות או קורקינט חשמלי – אין ספק שהקורקינטים הקטנים האלה יכולים לספק מענה. מענה לא רע בכלל.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך