אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי?

אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי?

המרחב האורבני בישראל השתנה לבלי היכר בתוך שנים ספורות בלבד. את מקומם של הרכבים, האופנועים, הקטנועים והאופניים הרגילים, תפסו בקצב מהיר אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים. אמצעי התחבורה החלופיים נהנים מביקושים גבוהים, ומספקים לרוכבים ולציבור יתרונות רבים. החל מהעובדה הפשוטה שמרבית הרוכבים הם בגילאי 19-64, ועל כן השימוש בכלים החשמליים מפחית דרמטית את מספר הרכבים בכביש (ומקל על עומסי התנועה), דרך שיפור הנגישות והפחתת הצפיפות מבחינת מקומות חנייה, וכלה בנושאים בריאותיים הבאים לידי ביטוי בחיסכון באנרגיה ושיפור המאבק בפליטת גזי חממה.

את כל זה אתם כבר יודעים, אבל כעת נעסוק בשאלה אשר לשמה התכנסנו. בלי הקדמות מיותרות, מה כדאי לכם לקנות – אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי. כמובן שהתשובה לשאלה טמונה באפיון צרכים פרטני, ועל כן נציג בעיקר את ההבדלים והדגשים המרכזיים שיעזרו החלטה הנכונה. קדימה, יוצאים לדרך.

אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי – מרחק נסיעה וביצועי מהירות

כשמדברים על מהירות נסיעה, לא צריך לבחון את ההשוואה בין אופניים חשמליים או קורקינטים חשמליים רק בשורה האחרונה של הקמ”ש המקסימלי. ראשית, החוק קובע כי המהירות המרבית המותרת לשני הכלים היא עד 25 קמ”ש. בעוד שרוב האופניים החשמליים מגיעים בקלות למהירות הזו, לא כל קוריקינט חשמלי מסוגל לספק ביצועים כה זריזים. כמו כן, אופניים חשמליים, מעצם היותם אופניים, מותאמים לנסיעה מהירה. הן מבחינת עמידות הכלי, הן מבחינת הדיאלוג שלהם עם השטח, והן מבחינת יציבות הרוכב וביטחונו.

קורקינטים חשמליים, לעומת זאת, גם כאשר הם מסוגלים לנסוע במהירות של 25 קמ”ש, עלולים להיות מסוכנים בנסיעות מהירות מדי. גלגלי הקורקינט הינם קטנים (בדרך כלל 8-12 אינץ’) ועל כן כל מהמורה או פיתול בדרך עלולים לערער את יציבות הרוכב,. במהירות גבוהה הדבר יכול לגרום לתאונה לא פשוטה. אופניים חשמליים מנגד מתמודדים נהדר עם כל תנאי שטח. הדברים נכונים הן לגבי אופניים סטנדרטיים עם גלגלים בגודל של כ-20 אינצ’ ובעובי 2.25 אינצ’, והן לגבי אופניים חשמליים עם גלגלים עבים, המספקים לרוכב “אקסטרה-יציבות”, ואשר נחשבים בשל כך לפופולריים מאד. אגב, גודל הגלגלים משפיע גם על המהירות וההאצה.

באשר לסוללה, רוב הקורקינטים בישראל הם בעלי סוללות של 36 וולט וכ-8-10 אמפר. אי לכך, הם יכולים לנסוע עד למהירות של 20-25 קמ”ש ולמרחק של עד 15-20 ק”מ בין הטענה להטענה. כאן נכנס למשוואה שיקול משמעותי לטובת אופניים חשמליים מול קורקינטים חשמליים. אופניים חשמליים מאובזרות לרוב עם בטריות חזקות של 48 וולט ו-12-15 אמפר. על כן הן מהירות ומסוגלות לגמוע מרחקים של יותר מ-35 ק”מ.

באד בוי 2020, אופניים חשמליים דגמים, אופניים חשמליים מומלצים, bad boy ebike

רולינג בי75, רולינג אופניים חשמליים, דגמים אופניים חשמליים, אופניים חשמליים פרימיום

משקל וקיפול, שני פרמטרים שחוברו להם יחדיו

אמנם קיימים כיום דגמים רבים של קורקינטים חשמליים, אך כמעט כולם יהיו קלים יותר מאופניים חשמליים. בעוד שהמשקל הממוצע של הקורקינט החשמלי בישראל הוא כ-12 ק”ג, אופניים חשמליים מתכנסים סביב משקל ממוצע כפול מכך – כ-25 ק”ג. בנוסף, הקורקינט החשמלי מתקפל בקלות, וניתן גם לנשיאה ביד אחת. פרמטר שהינו יתרון של ממש מבחינת לקיחתו ממקום למקום, כולל במעליות קטנות או בתחבורה ציבורית. עם זאת, אופניים חשמליים, בזכות משקלם, הם בטוחים יותר, אמינים יותר ויציבים יותר. מה לגבי השימוש בתחבורה ציבורית? ובכן, אופניים חשמליים מתאימים מצוין לנסיעה הכוללת עלייה לרכבת או לאוטובוס. הם מתקפלים בקלות לתא המטען של האוטובוס, וברכבת ישראל הוקצו להם קרונות ייעודיים (במידה שאין מקום בקרון הייעודי, ניתן לעלות בכל קרון אחר במידה שהאופניים מקופלים ואינם מפריעים לנוסעים).

מחירים

מחיריהם הממוצעים של האופניים החשמליים בישראל נעים בין 1,000-1,500 שקלים לדגמים הזולים והפשוטים, לבין 2,500-6,000 לדגמים איכותיים (ישנם כמובן דגמים בטווחי מחירים נוספים, וקיימת באופן מתמיד האופציה של רכישת אופניים חשמליים יד שנייה או טרייד אין לאופניים חשמליים קיימים). קורקינטים חשמליים נמכרים במחירים נמוכים בהרבה. בדרך כלל תוכלו לקנות קורקינט חשמלי במחירים שנעים בין כמה מאות שקלים לכ-2,000 שקלים. זאת לצד דגמים מובחרים שמוצמדים להם תגי מחיר של 3,000 שקלים וצפונה (עד אפילו קורקינטים בעלות של 8,000-10,000 שקלים). אם נחזור לבחירה בין אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי, בדרך כלל האופניים יהיו יקרים יותר. אולם הם גם יהיו אמינים יותר וחזקים לאורך זמן.

ציוד והרכבת נוסעים – אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי?

ישנם מקרים רבים בהם הבחירה בין אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי נגזרת מצרכים שרק לאחד מהכלים יש את המענה אליו. דוגמאות קלאסיות לכך הן הסעת נוסעים או נשיאת ציוד ומשקל. קורקינט חשמלי הוא כלי חשמלי מצוין, מהיר ושובב, אך גם קטן וקומפקטי. מלבד התיק שעל גבכם, ואולי תיק קטן מקדימה, לא תוכלו לשאת ציוד משמעותי. כאן בא לידי ביטוי ה-יתרון של האופניים החשמליים. אופניים חשמליים מאפשרים לכם בקלות רבה לקחת אתכם טרמפיסט נוסף (בכפוף להוראות החוק, כמובן), ולמרות שאסור לנו להגיד את זה, ישנם גם הורים רבים המסיעים באמצעות אופניים חשמליים שני ילדים במקביל. מבחינת תיקים או תאי מטען, אופניים חשמליים מאובזרים בקלות עם תיק המולבש על הכידון ובמידת הצורך עם ארגז מטען מאחור.

תקלות ותיקונים

כשאתם מתלבטים בין אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי, חשוב שתקחו בחשבון את נושא התיקונים והתקלות. מצד אחד, קורקינט חשמלי הוא קל לנשיאה, ובקרות תקלה ניתן פשוט לקפל אותו ולקחת אותו למקום המתמחה בתיקון קורקינטים. מצד שני, יש הרבה יותר חנויות אופניים בישראל, כך שגם אם “נתקעתם” עם בעיה באופניים חשמליים, סביר להניח שתוכלו למצוא חנות קרובה. פשוט מקפלים את האופניים ובמקרה הכי מסובך מזמינים מונית עד לחנות הקרובה. אולם ברור אפוא שתקלה באופניים חשמליים עלולה להיות מאתגרת יותר מתקלה בכלי רכב קטן וקומפקטי – כמו קורקינט חשמלי – שמתקפל במהירות ושאפשר לקחת ביד לכל מקום.

פעילות גופנית? זו לא הכתובת אבל בכל זאת

בואו לא ניתמם – אופניים חשמליים לא נועדו בכדי לשפר לכם את סיבולת לב הריאה, ועמידה על קורקינט חשמלי לא תעזור להתמודד עם השעות הרבות של הישיבה מול המחשב במשרד. אך אם אתם מחפשים פתרון לנסיעות ארוכות טווח, ברור שכדאי להעדיף את האופניים החשמליים. כאן יושבים בכיף, ולא עומדים תחת השמש הקופחת (או הרוח והגשם). הנסיעה היא מהנה, נוחה ונעימה, ובפרט כאשר דואגים לכיסא איכותי.

לסיכום, הכל שאלה של מטרות

כפי שכבר אמרנו בהתחלה, אין תשובה אחת לשאלה מה לקנות – אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי. בעוד שלאופניים החשמליים יש כמה וכמה יתרונות מרכזיים, גם הקורקינטים החשמליים כובשים בסערה ובצדק את הרוכבים החשמליים בישראל. התשובה לשאלה הזו ניתנת בהתאם לרוכב או הרוכבת הספציפיים. הנה כמה שאלות מנחות – מהו המרחק הממוצע שאותו אתם מתכוונים לנסוע (כלומר, לרכב) מדי יום? האם אתם עומדים לנסוע על דרכים נוחות, האם אתם זקוקים לפתרון קל, מהו התקציב שלכם, האם תהיו מוכנים להשקיע מעט יותר בכדי לרכוש מותג איכותי, האם תרצו גם להרכיב נוסעים וילדים בתדירות גבוהה, האם אתם צריכים לשאת עמכם מטען בנסיעותיהם בתדירות גבוהה?

מחפשים חנות אופניים חשמליים מומלצת? לחצו כאן.

לסקירה מפורטת של דגמי אופניים חשמליים מומלצים לחצו כאן

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך