אופניים חשמליים לעליות – איך בוחרים?

אופניים חשמליים לעליות – איך בוחרים?

פעמים רבות הדרישה לגבי אופניים חשמליים היא גם שאלה טופוגרפית, ובמיוחד כאשר האופניים החשמליים אמורים להתמודד עם עליות מורכבות ותלולות. 

הביקוש לגבי אופניים חשמליים לעליות מאפיין למשל ערים מסוימות (כמו אופניים חשמליים בחיפה או אופניים חשמליים בירושלים), רוכבים מסוימים (למשל, סטודנטים באוניברסיטת תל אביב שלא גרים בסמוך לפקולטה), שליחים שנמצאים שעות ארוכות ביום על הכביש ועוד. בעקבות פניות רבות שהגיעו אלינו בנושא, החלטנו לתת כמה דגשים חשובים על בחירת אופניים חשמליים לעליות. מוכנים? קדימה, מתחילים. 

הסוללה – גם וולט וגם אמפר

כשאתם בוחרים אופניים חשמליים לעליות, הפרמטר הראשון שצריך לעניין אתכם זה הסוללה. מומלץ מאד שלא לקנות אופניים עם פחות מ-48 ועם 13-15 אמפר (ורצוי הרבה יותר). כן, גם אם זה אומר שתצטרכו להשקיע בקניית אופניים חשמליים איכותיים ולשלם עוד כמה מאות שקלים (ואפילו יותר מאלף ש”ח).

הוולט הוא “הכוח” של הסוללה ורק “מנה הגונה” של וולט תאפשר להשלים עליות בקלות ובנוחות. ההספק, האמפר, ייתן את האופציה לטפס כמה עליות “קשות” מבלי שתדרשו לרוץ ולהטעין את האופניים. 

קראו עוד:

שימו לב, אם תתפשרו על הנתונים במפרט הסוללה, ולא תבחרו באופניים חשמליים עם בטרייה חזקה, תגלו מהר מאד (או יותר נכון, לאט מאד) שהאופניים מתקשים לטפס במעלה ההר/הגבעה. לכן, אם אתם מאפיינים את הצרכים והמטרות שלכם מהאופניים, ואתם רואים שיש לכם עלייה רצינית שתידרשו לעשות בתדירות גבוהה, מומלץ להשקיע באופניים איכותיים ולא להתפשר. 

מה לגבי המנוע? על פי התקן הישראלי, המנוע החוקי היחיד שיכול להיות על אופניים חשמליים הוא בהספק של 250 וואט. יש בשוק גם אופניים חשמליים שמאובזרים עם מנועים חזקים יותר, אך נכון להיום הם אינם עומדים בדרישות החוק. הרוכב החשמלי ממליץ תמיד להקפיד על הוראות החוק ולהימנע מרכישת כלים שאינם עומדים בתקן. 

אופניים חשמליים קלים מטפסים מהר

משקלם הממוצע של אופניים חשמליים בישראל הוא כ-25 ק”ג (כולל הסוללה). לכן, כשאתם בוחרים אופניים חשמליים לעליות, המשקל של הכלי הוא לא פקטור. אולם המשקל שאותו תישאו על האופניים בהחלט משפיע. ככל שתעמיסו יותר ציוד ומשקל על האופניים החשמליים שלכם, כך המערכת החשמלית תצטרך להתאמץ יותר בשביל לשאת אתכם מעלה. במידה שאתם רוצים לרכוב בעלייה ללא בעיה, השתדלו שלא לנסוע עם ציוד רב. הישארו קלים ותיהנו מעלייה נוחה ונעימה. 

מפדלים כל הדרך למעלה

כשאתם רוכבים על אופניים חשמליים אתם יכולים לעשות זאת על ידי שימוש במצערת (ידית “הגז”) או על ידי פידול. כאשר אתם משתמשים בפדלים אתם בעצם “עוזרים” למנוע ומסייעים לאופניים לצבור מרחק רב יותר. בכל הנוגע לעליות, הדברים נאמרים ביתר שאת.

אם אתם רוצים לשמור על האופניים החשמליים שלכם לאורך זמן, ואתם רוצים לטפס איתם עליות רבות, הקפידו לפדל ואל תשאירו את כל העבודה הקשה למנוע. הפידול באופניים החשמליים לא דורש מאמץ אך הוא בעל ערך רב עבור המערכת הטכנולוגית שמניעה את הכלי. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך