אופניים חשמליים ברכבת – הנהלים המלאים

אופניים חשמליים ברכבת – הנהלים המלאים

רכיבה על אופניים חשמליים משתלבת פעמים רבות עם נסיעה ברכבת ישראל. אלפי ישראלים הרוכבים על אופניים חשמליים עולים עם הכלים הדו-גלגליים על הרכבת, ונעזרים בשירותיה המצוינים (בדרך כלל) בכדי להשאיר את הרכב בחנייה.

גם הרוכב החשמלי מבלה לא מעט ברכבת ישראל וראיתי לנכון לחדד את הנהלים החשובים לגבי שאלת השאלות – האם מותר לעלות עם אופניים חשמליים לרכבת.

נתחיל בבסיס. אם יש לכם אופניים חשמליים עם גלגלים עבים שצמיגיהם בעובי של 4 אינצ’ ומעלה, לא תוכלו לעבור את המאבטחים בכניסה. כן, כן, במידה שיש לכם אופניים חשמליים עם גלגלי בלון תדרשו לרכוב כל הדרך או להשאיר את האופניים קשורות בתחנה (מחוץ לכל תחנת רכבת בישראל יש גם אזור ייעודי לאופניים, ובתחנות מסוימות המתקן לקשירה הוא דו-קומתי). 

 

אסור לרכוב על הרציף ובשטח התחנה

גלגלים גדולים לא עולים בשעות העומס

יש לעלות על הקרונות הייעודיים או לקפל את האופניים

אין לעלות אופניים עם גלגלים עבים לרכבת

כאן חשוב לציין כי לפי הנהלים של רכבת ישראל, האיסור על העלאת אופניים חשמליים לרכבת מחמת גלגלים עבים חל על אופניים עם צמיגים בעובי של 4 אינצ’ ויותר, וכידוע, לא כל אופניים חשמליים עם גלגלים עבים הם בעלי צמיגים במידה זו. ישנם גם אופניים חשמליים עם גלגלים רחבים בעובי של פחות מ-4 אינצ’.

>>> להצעת מחיר מיוחדת לקראת הקיץ לביטוח אופניים חשמליים, לחצו כאן

רכבת ישראל קבעה כלל נוסף לפיו אין כניסה בשעות העומס לאופניים חשמליים עם גלגלים גדולים (מעל 20 אינצ’, לא כולל), או אופניים חשמליים שאינם מתקפלים. ומהן שעות העומס? ובכן: בימים א’ עד ה’ מ-6:00 ועד 9:00, ובצהריים מ-15:00 עד 19:00, ובכל מוצאי חג או מוצאי שבת. בשעות הללו, עלייה של אופניים חשמליים לרכבת תתאפשר רק לדגמים מקפלים, עם צמיגים בעובי פחות מ-4 אינצ’ ובקוטר של עד 20 אינצ’ בלבד.

רוצים לעלות אופניים חשמליים לרכבת? בחרו  אופניים חשמליים 20 אינצ’ עם גלגל סטנדרטי

במילים פשוטות, אם אתם מתלבטים איך לבחור אופניים חשמליים, ואתם יודעים שאתם עומדים להיעזר ברכבת בתדירות כזו או אחרת, כוונו לאופניים חשמליים עם גלגלים סטנדרטיים בעובי כ-2-2.25 אינצ’ ובקוטר 20 אינצ’ ומטה. רוצים לעלות עם אופניים חשמליים לרכבת בכל שעה ביום? אלו המידות שאתם צריכים.

שימו לב שיש גם קו אחד שבו עלייה של אופניים חשמליים לרכבת היא אסורה תמיד ולכולם – הקו החשמלי החדש בין תחנת הרכבת ירושלים יצחק נבון, לנמל התעופה בן גוריון.

אופניים חשמלים ברכבת – טיפים מהרוכב החשמלי

עד כאן החוקים, ועכשיו, כמובטח, טיפים לגבי עלייה עם אופניים חשמליים לרכבת. דבר ראשון, אם אתם מגיעים עם אופניים חשמליים לרכבת, השתדלו להקדים. העלייה לקרונות מותרת אך ורק בקרונות המיועדים לכך, אשר נושאים בדרך כלל שילוט של אופניים או של נגישות (בעלי מוגבלויות). אודה ואתוודה שלמרות שנסעתי אלפי פעמים עם אופניים חשמליים ברכבת, תמיד כשאני מגיע לרציף “חדש” אני לא מתמצא. טיפ – חפשו את המתקן הייעודי להעלאת נוסעים על כיסאות גלגלים, והמתינו שם.

במידה שהרכבת עמוסה, אתם רשאים לעלות עם אופניים חשמליים לכל אחד מהקרונות האחרים. קפלו את האופניים היטב והימנעו מהפרעה לנוסעים האחרים. בכל מקרה נהגו בכבוד בנוסעים, התחשבו בהם, וגם ברציף תנו זכות קדימה להולכי רגל. 

כמובן שחל איסור חמור לרכוב על אופניים חשמליים ברכבת בשטח התחנה, ואם אתם משתמשים במדרגות הנעות לחצו על הבלמים לכל אורך הירידה/העלייה. 

טיפ חשוב נוסף – למרות שליד כל תחנת רכבת יש מתקנים ייעודיים לאופניים, כולל לאופניים חשמליים, כדאי שלא לעזוב את האופניים שם לזמן ממושך. גנבי אופניים חשמליים אורבים לכלים שנשארים מאחור, ורצוי להימנע מהשארת האופניים בתחנת הרכבת שעות רבות מדי. כן, גם אם המתקן של הקשירה נמצא ממש מול השומרים והמאבטחים של הרכבת.

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

רוצים המלצה על אופניים חשמליות שמתאימות לרכבת? דברו איתנו

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך