עובי צמיגי אופניים חשמליים

עובי צמיגי אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הם מוצר טכנולוגי וככל מוצר טכנולוגי הם נמצאים כל הזמן בהתפתחות והתקדמות. ממש כמו שהטלפונים הסלולריים שקניתם לפני שלוש שנים לא דומים כלל לטלפונים שיש בידיכם כעת, כך הדברים נכונים לגבי אופניים ממונעים. 

לדוגמה, אם לפני חמש-שש שנים רוב האופניים החשמליים בישראל היו מאובזרים עם גלגלים רזים והחלוקה בין 48 וולט ל-36 וולט הייתה בערך 50%-50%, היום אנו מוצפים בדגמים עם גלגלי בלון (4 אינצ’) וסוללות של 36 וולט נמצאות כמעט רק בדגמים מיוחדים (כמו אופניים חשמליות קטנות). 

קראו עוד על:

במוקד הייעוץ החינמי של אתר “הרוכב החשמלי” (מוזמנים להיעזר בנו – כאן) אנו מקבלים פניות רבות בנושא הגלגל הרצוי. היות שהשאלות בנושא הינן רבות ומגוונות, החלטנו לעשות לכם סדר קצר בעובי הצמיגים בשוק. קדימה, שנתחיל?

אופניים חשמליים עם גלגלים “רגילים” – 2.25 אינצ’

אופניים חשמליים עם גלגלים רזים (או “רגילים”) הם אופניים שהצמיגים שלהם בעובי של כ-2.25 אינצ’. עובי גלגל זה, המוכר לנו מאופני ההרים הקלאסיות, היה בעבר המידה הפופולרית ביותר בקרב היבואנים והצרכנים. 

אופניים חשמליים עם גלגלים בעובי של 2.25 אינצ’ נחשבים בדרך כלל לאופניים חשמליים קלים שמשקלם הממוצע הוא כ-25 ק”ג “בלבד”. לאופניים אלה יש שלושה יתרונות מרכזיים על פני המידות העבות יותר:

  • משקל של כ-25 ק”ג בלבד. 
  • קיפול מהיר ונוח. 
  • אחסון בכל תא מטען של רכב ובפינת הבית/המשרד. 
  • מחיר שנע בדרך כלל עד 4,000 שקלים לכל היותר. 

לצד היתרונות אופניים חשמליות עם גלגלי 2.25 אינצ’ נחשבות לפחות פופולריות. הגלגלים הרזים לא מספקים את היציבות והנוכחות הדרושות בכביש וזהו שיקול משמעותי בימים שבהם הרכיבה בישראל מותרת בכבישים בלבד (רכיבה על מדרכה משמעותה קנס של מאות שקלים). 

אופניים חשמליים 3 אינצ’ – מיני-פאט

מידת האמצע, 3 אינצ’, הופכת בשנים האחרונות לפופולרית במיוחד. עד כדי כך שבכל כניסה לחנות אופניים חשמליים בישראל תמצאו מבחר מרשים של דגמים כאלה מבית כל היבואנים בענף. 

אופניים חשמליות עם צמיגי 3 אינצ’, הקרויות גם “מיני-פאט“, מעניקות יתרונות רבים לרוכב:

  • המשקל עדיין נמוך ועומד על כ-27-30 ק”ג לכל היותר. 
  • ניתן לעלות עם האופניים לתחבורה ציבורית ולרכבת ישראל, למרות שהגלגלים הם חצי-עבים. 
  • הקיפול יחסית נוח ופשוט גם חרף הגלגל “העבה”. 
  • מבחר גדול מאד של דגמים ואפשרות גם לקנות אופניים חשמליות 3 אינצ’ עם שיכוך מלא. 
  • מחיר סביר שנע בין 5,500 ל-6,500 שקלים ברוב הדגמים. 

החסרונות של דגמי ה-3 אינצ’ נבחנים בדרך כלל רק מול המידה הבאה – 4 אינצ’ – המעניקה לרוכב את מלוא הרוחב. למרות שאלו גלגלים עם צמיגים רחבים, 3 אינצ’ עדיין מספקים פחות יציבות ונוכחות מגלגלי בלון מלאים. 

אופניים חשמליות עם גלגלי בלון – 4 אינצ’

אופניים חשמליים עם גלגלי בלון נכנסו לענף הממנועים הישראלי לפני כ-4 שנים. בהתחלה היה מדובר בדגמים בודדים ועד מהרה מידת הבלון נעשתה לסטנדרט. כמעט כל יבואן מביא לישראל לפחות 2-3 דגמים של “פאט” והביקוש מצד הרוכבים גבוה. 

היתרונות הבולטים, תרתי משמע, של אופניים חשמליים עם גלגלים רחבים, הם יציבות ונוכחות. לעתים קרובות אלו אופניים שמאובזרים גם עם מערכות חזקות בהתאם כמו מנועים עוצמתיים, מזלגות קדמיים גבוהים וכמעט תמיד שיכוך מלא. 

מכיוון שהרכיבה בישראל על אופניים חשמליים מותרת אך ורק על הכביש או בשבילי אופניים מסודרים, גלגלים עבים מאפשרים לרוכב לראות ולהיראות. הם מגביהים את הרוכב בכמה ס”מ, מייצרים נוכחות רוחבית והכלי הופך לסוג של “מיני-אופנוע”. במיוחד כאשר המערכת החשמלית כוללת מנוע חזק ובקר בהתאם. 

החיסרונות של האופניים החשמליים העבים הם המשקל שמגיע לכ-35 ק”ג, המחיר שמתחיל בד”כ סביב 6,000 שקלים לפחות והקיפול שהופך להיות קצת מסורבל. כך גם אופניים חשמליים עם גלגלים עבים יכולים לעשות בעיות בשימוש ברכבת (שלעתים מגבילה את כניסתם לרציף) והאחסון שלהם לא בהכרח נוח וקליל. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך