כמה עולים אופניים חשמליים?

כמה עולים אופניים חשמליים?

כל פעם שאנחנו מעלים ברוכב החשמלי סקירה של דגם חדש, 90% מהפונים אלינו שואלים “מחיר?”. כשאנחנו יוצרים קשר עם המתעניינים, ניכר שרבים מהם אינם מבינים איך היבואנים והחנויות קובעים כמה עולים אופניים חשמליים. מהם הפרמטרים שמייקרים את האופניים ומנגד מה יכול להוזיל עלויות. 

אז בלי יותר מדי הקדמות מיותרות, הרוכב החשמלי עושה לכם סדר. קראו כאן איך מחליטים כמה עולים אופניים חשמליים בדגמי 2020-2021. 

כשבודקים כמה עולים אופניים חשמליים, מה הטווח הכללי?

נכון להיום, אופניים חשמליים במודלים החדשים (אופניים חשמליים 2020 ואופניים חשמליים 2021), נמכרים בעלויות שמתחילות בד”כ ב-3,500 שקלים לדגמים הפשוטים, וכ-8,500 שקלים לדגמי הפרימיום. 

כלומר, אופניים חשמליים פשוטים, עם סוללה של 48 וולט וכ-10 אמפר, בלי שיכוך מלא ועם גלגלים רגילים (בעובי 2.25 אינצ’, כמו גלגלי אופני הרים קלאסיים), נמכרים במחירים הנמוכים. אופנים חשמליים בקטגוריית הפרימיום, שמאובזרים כבר עם שיכוך מלא, גלגלים רחבים וסוללות בעלות הספק של 16-20 אמפר, מטפסים לרף הגבוה של התמחור. 

איך הסוללה קובעת?

מרבית הדגמים הקיימים בשוק של אופניים חשמליים 2020 ואופניים חשמליים 2021, מאובזרים עם סוללות 48 וולט. ניתן עדיין למצוא דגמים מסוימים עם סוללות של 36 וולט, ואפילו דגמים קטנים עם סוללות של 24 וולט, אך אין ספק שב-90% מהאופניים המתח של הבטריה הוא 48V. 

מה שבעיקר משפיע על מחיר אופניים חשמליים מבחינת הסוללה הוא ההספק שנמדד לפי אמפר/שעה, ובשפה פשוטה “אמפר”. רוב סוללות האופניים החשמליים בישראל כיום נעות בין 10 ל-21 אמפר. 

 

האמפר משפיע על טווח הנסיעה של האופניים והוא מאד חשוב ברכישת אופניים. בעוד שאופניים חשמליים עם 10 אמפר יכולים להגיע לכ-30 ק”מ ללא הטענה, אופניים חשמליים עם 20 אמפר גומעים (די בקלות) מרחק כפול (קראו כאן עוד על טווח נסיעה אופניים חשמליים). 

האמפר הוא גם מדד טוב לקביעה של כמה עולים אופניים חשמליים ספציפיים. אם אתם מחפשים אופניים חשמליים במחירים של 4,000-5,500 שקלים, סביר להניח שאתם מכוונים להספק של 10-14 אמפר. אופניים חשמליים עם 16-20 אמפר נמכרים בד”כ במחירים של 5,500-8,500 שקלים. 

הגלגלים, איך הם משפיעים על המחיר?

אחד המרכיבים המרכזיים שמשפיעים על מחיר אופניים חשמליים הוא הגלגלים. פעם אחת מבחינת הג’אנט – האם מדובר על אופניים חשמליים עם גלגלי מגנזיום או אופניים חשמליים עם חישורים רגילים (“שפיצים”). גלגלי מגנזיום בדרך כלל מייקרים את האופניים בכמה מאות שקלים (ועד אלף שקלים בדגמים מסוימים). 

פרמטר חשוב עוד יותר הוא הטרנד הבולט (תרתי משמע) של אופניים חשמליים עם גלגלים עבים. כאן מדובר על שתי מידות: גלגלים בעובי מלא של ארבע אינצ’ (הידועים גם בתור “פאט”, מהמילה האנגלית Fat, או “גלגלי בלון”), וגלגלים בעובי ביניים של 3 אינצ’ (“מיני-פאט”). 

מבלי להיכנס למספרים מדויקים, זכרו את כלל האצבע הבא – ככל שהגלגל רחב יותר, סביר להניח שהאופניים יהיו יקרים יותר בהתאמה. 

כמה עולים אופניים חשמליים עם בלמים איכותיים?

מרכיב מרכזי נוסף שיכול לקבוע כמה עולים אופניים חשמליים הוא מערכת הבלמים. בעבר מדובר היה בבחירה בין בלמי V (“קשת”) לבלמי דיסק, שהאחרונים היו נחשבים לאיכותיים ויקרים יותר. 

כיום מרבית האופניים החשמליים הראויים מגיעים עם בלמי דיסק בשני הגלגלים, ומה שמבדיל במחיר בין הדגמים הוא גם החברה המייצרת (האם מדובר בבלמי דיסק של חברת Tektro) וגם סוג בלמי הדיסק – מכנים או הידרואליים (בלמי שמן). בלמים הידראוליים הם טובים יותר ולכן יקרים יותר (מוזמנים להרחיב על כך כאן). 

שיכוך מלא מול זנב קשיח, מה המשמעות במחיר?

טרנד חשוב בעולם האופניים החשמליים הוא שיכוך מלא. מדובר על אופניים שמצוידים לא רק בבלומי זעזועים קדמיים במזלג שמתחת לכידון, אלא גם בבולם זעזועים אחורי מתחת למושב הרוכב. 

השיכוך המלא מעניק רכות ברכיבה ומאפשר נוחות רבה במעבר בין מדרכה-כביש-שביל אופניים (גם כשאין ירידת “נכים” מדורגת). מצד שני, זהו רכיב שיכול לייקר את עלות האופניים. על פי רוב, דגמי אופניים חשמליים עם שיכוך מלא מתומחרים במחירים של 5,500 שקלים וצפונה. קראו עוד על ההשוואה בין אופניים חשמליים עם שיכוך מלא לאופניים חשמליים עם זנב קשיח

מה לגבי מזלג כפול קדמי גבוה?

טרנד מדליק שמגיע מעולם האופנועים ושוטף את ענף האופניים החשמליים הוא המזלג הקדמי הכפול הגבוה. מזלגות אלה מעוצבים לרוב בגימור של כסף או זהב, ומאובזרים בבולמי זעזועים קדמיים חזקים עם מהלך גדול.

לעתים מדובר באלמנט עיצובי בעיקר, ולעתים גם בעניין פרקטי. כך או כך, אופניים חשמליים עם מזלג קדמי גבוה משתייכים בדרך כלל לקטגוריית הפרימיום ומחיריהם נעים סביב 6,500 שקלים עד 8,500 שקלים.  

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך