הורים יקרים: תשובות לשאלות הנפוצות לפני קניית אופניים חשמליים

הורים יקרים: תשובות לשאלות הנפוצות לפני קניית אופניים חשמליים

החוק בישראל מאפשר לכל מי שמלאו לו 16 שנים, ועבר מבחן תיאוריה, לרכוב על אופניים חשמליים. אולם למרות היתרונות של האופניים החשמליים והרצון של בני נוער להצטייד בכלי המצוין הזה, הורים מוצאים את עצמם מתלבטים. 

הם לא ששים לקנות לילד את המתנה היקרה ובעיקר חוששים מכך שהנער או הנערה ייפגעו ברכיבתם. לאו דווקא בגללם אלא בגלל מכוניות אחרות בכביש, אופנועים, לחץ חברתי ועוד. מכיוון שאנו מקבלים לא מעט פניות בנושא הזה מצד הורים מודאגים, החלטתי להכין מדריך מקוצר ובו תשובות לשאלות נפוצות.  

רגע, מה זה בעצם אופניים חשמליים?

אופניים חשמליים הם אופניים רגילים שהותקנה עליהם מערכת חשמלית שכוללת – מנוע קטן על הגלגל האחורי (ברוב הדגמים), סוללה נשלפת (בד”כ במתח 48 וולט), בקר חשמלי (ש”שולט” את המערכת) ומצערת (“ידית גז”) על הכידון. 

בעבר מרבית האופניים החשמליים בישראל היו אופניים רגילים שהותקנו עליהם “קיטים” חשמליים, אך כיום מדובר במוצר “בילד-אין”. זהו שוק שפועלים בו כ-20 יבואנים מרכזיים וכ-500 חנויות. הביקוש לכלי הפופולרי הולך ומתרחב, וכך גם הרמה והגימור של הדגמים השונים. אופניים חשמליים 2021 הם אופניים חשמליים בטוחים, ביטחותיים, אמינים ונוחים לנסיעה. 

לאיזו מהירות מגיעים אופניים חשמליים?

שאלת המהירות היא אחת מהשאלות הראשונות של כל הורה שקונה אופניים חשמליים מתנה לילד. ובכן, התשובה היא שהמהירות לפי החוק הישראלי היא עד 25 קמ”ש. חנויות ו/או יבואני אופניים חשמליים מחויבים לחסום את המהירות המקסימלית הזו בבקר של האופניים. 

הורים יקרים, הנה הטיפ הראשון: אסרו על הילד “לפתוח” את המהירות של האופניים החשמליים. ראשית, אופניים חשמליים שנוסעים במהירות גבוהה יותר הם אופניים לא חוקיים והרכיבה עליהם היא עבירת תעבורה. שנית, התעסקות יתר במערכת החשמל של האופניים עלולה להיות מסוכנת גם בזמני הטענה. מעבר לכך, ברור כי נסיעה במהירות גבוהה מדי מגדילה מיידית את הסיכון להיפגע.

האם חייבים לרכוב על אופניים חשמליים על הכביש?

עד לפני מספר שנים רוכבי אופניים חשמליים היו יכולים לרכוב גם בכביש וגם על מדרכות, ורבים מהם העדיפו (מן הסתם) את המדרכה. בעקבות ביקורת שיצאה כנגד הרוכבים החשמליים, המדינה החליטה שעליהם לרכוב אך ורק בשבילי אופניים מסודרים. 

אם אין במסלול שביל אופניים מסודר, הרוכב צריך לרכוב על הכביש ובצד ימין. זוהי גם הסיבה שהובילה את המדינה לחייב את הרוכבים במבחן תיאוריה, שכן ברור שרוכב שנמצא על הכביש צריך להכיר תמרורים, חוקי תנועה, אופן ביצוע פניות, אופן מעבר בין נתיבים וכדומה. 

הורים, מכיוון שקיימת חובה לרכוב על הכביש, תוודאו כי הילדים מצוידים באביזרי בטיחות. מעבר לקסדה (שעליה נרחיב מיד), חשוב שתדאגו שיש לאופניים פנסים תקינים וחזקים גם מקדימה וגם מאחורה. רצוי מאד גם להתקין על האופניים החשמליים מכשיר איתות ואורות בלימה (קריטי לבטיחות הרוכב ולא רק בלילה).

איך מוודאים שהילד או הילדה חובשים קסדה?

לצערנו, אחד האתגרים הקשים ביותר לאכיפה לגבי רוכבי אופניים חשמליים צעירים הוא הנושא של הקסדה. בואו לא נתמם, בני נוער (בעיקר בנים), חשים לעתים שהקסדה היא “מפדחת” או “מביישת”. בעניין זה אנו ממליצים שההורים ישימו קו אדום. גבול שאותו לא חוצים. 

אין ספור מחקרים מראים שחבישת קסדה מונעת למעלה מ-90% מפגיעות הראש, וברור כי אלו הפגיעות הקשות והקטלניות ביותר. אין אמצעי מגן שמציל חיים ושומר על הרוכב יותר מקסדה תקנית. כיצד תתגברו על ההתנגדות הנערית לקסדה? יש לנו כמה הצעות. 

בראש ובראשונה, הציבו גבול לפיו אין רכיבה ללא קסדה (עדיף לריב עם הילד ולוותר על קניית אופניים חשמליים מאשר להגיע לבית החולים עם פציעת ראש). שנית, אפשר בהחלט למצוא קסדות מגניבות שירככו את מרד הנעורים. 

ראו כאן למשל קסדה עם אורות ואפליקציה שהיא גם קסדה חכמה מדליקה (תרתי משמע) וגם עומדת בתקן האירופאי המחמיר ביותר. בקיצור, גם מונעת תאונות וגם מגנה בעת נפילה (יש הנחה לגולשי הרוכב החשמלי, הקלידו את הקופון ebiker כשאתם מגיעים לתשלום באתר). 

האם זה מסוכן להטעין אופניים חשמליים בבית?

מדי פעם אנו שומעים באמצעי התקשורת אודות אופניים חשמליים שהתלקחו בזמן הטענתם. מדובר כמובן בדיווחים שמדירים שינה מהורים שילדיהם מבקשים מהם לרכוש עבורם אופניים חשמליים (או שיש להם את הכסף לקנות אופניים חשמליים בעצמם).

חשוב לדעת כי הדגמים האיכותיים והטובים של האופניים החשמליים לא צריכים ולא אמורים להישרף, שכן הם עומדים בתקנים מחמירים ונבדקים בקפידה. 

התלקחות אופניים חשמליים נגרמת בדרך כלל בעקבות רכישת אופניים חשמליים זולים ולא איכותיים, או “התעסקות” במערכת החשמל או הסוללה. הכלל הראשון כאן הוא לקנות אופניים חשמליים מחנות אופניים אמינה ואיכותית. עדיף לקנות רק אופניים חשמליים ממותגים מוכרים (ואם אתם לא מכירים אתם תמיד מוזמנים להתייעץ בחינם עם הרוכב החשמלי). כמו כן, הדגישו בפני הילד שאין כל אישור לפתוח את הסוללה, לחזק אותה, לשדרג אותה, להתעסק עם הבקר וכו’. כל כניסה “פיראטית” למערכת החשמלית מייצרת סיכון. 

טיפ חשוב ואחרון בנושא הזה – בקשו מהילד או הילדה להטעין את האופניים החשמליים רק תחת בקרה. למשל, לא להשאיר אותם מחוברים למטען כל הלילה במחסן הנעול. אני, לדוגמה, משתדל להטעין את האופניים החשמליים רק בעבודה ורק כשהסוללה לידי תחת פיקוח. 

כמה עולים אופניים חשמליים?

אופניים חשמליים מגיעים במגוון דגמים, כך שאין תשובה אחת לשאלה כמה עולים אופניים חשמליים. המחיר יכול להתחיל מ-2,000 שקלים ולהגיע עד לדגמי פרימיום שמשווקים בעלות של עד 10,000 שקלים. רוב האופניים החשמליים נמכרים בדרך כלל בטווחי האמצע – 3,000-6,000 שקלים. לשימוש רגיל ויומיומי, טווחי המחירים האלה צריכים בהחלט להספיק. 

לא יודעים אם האופניים החשמליים “שווים” את המחיר? התייעצו ללא עלות עם הרוכב החשמלי (בדרך כלל רק השיחה איתנו תחסוך לכם כמה מאות שקלים, ולפעמים אפילו יותר).

יש לקחת בחשבון שמעבר למחיר של האופניים החשמליים, צריך לקנות גם אביזרים נוספים כמו קסדה, מנעול, תיק, מעמד לטלפון וכדומה. בדרך כלל חנות אופניים חשמליים “תצ’פר” עם אביזר אחד או שניים. 

כשאתם קונים אופניים חשמליים מחיר הוא לא הפרמטר היחיד. שימו לב שאתם קונים מחנות אמינה שמספקת שירות טוב, ושתהיה זמינה עבור הילד או הילדה גם בהמשך.

אופניים חשמליים דורשים תפעול ותחזוקה. בדרך כלל השירותים הללו ניתנים בחנות בה המוצר נקנה לראשונה (למרות שאפשר לקבלם בכל חנות). 

איך דואגים שהאופניים לא ייגנבו?

לצערנו, התשובה לשאלה הזו היא שאי אפשר לדאוג ב-100% שהאופניים לא ייגנבו. עם זאת, יש כמה וכמה צעדים וכללים שאתם יכולים לבקש מהילד או הילדה להקפיד עליהם בכדי להקטין את הסיכוי לגניבה:

  • חונים במקומות מוסדרים – משתדלים לחנות בחדרי אופניים ייעודיים ולא בפינות חשוכות או בחדרי מדרגות. 
  • לוקחים את הסוללה – אופניים חשמליים בלי סוללה “מושכים” פחות גנבים. 
  • מציידים את האופניים עם מכשיר איתור (הנה המלצה על אחד כזה).
  • קונים מנעול איכותי (300 שקלים לפחות, לא לחסוך). 
  • משתדלים לא להשאיר את האופניים החשמליים זמן רב מדי במקום הקשירה. 
  • לא חונים במקומות “מועדות לפורענות” – תחנות רכבת, חניות אופניים מחוץ לקניונים וכדומה. 

האם יש ביטוח אופניים חשמליים?

התשובה היא “כן, בוודאי”. התשובה הנוספת היא שאנחנו כבר בדקנו את הנושא ויש לנו גם המלצה בשבילכם. קראו כאן מאמר שערכנו עם סוכן ביטוח אופניים חשמליים אשר יש בו את כל התשובות. כמו כן, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונדריך אתכם על רכישת ביטוח. 

בקליפת אגוז נסביר כי ביטוח אופניים חשמליים מעניק לילד כיסוי בגין נזקי גוף ללא צורך בהוכחת אשם, כיסוי צד ג’ למקרה שאדם נוסף נפגע כתוצאה מהתאונה, כיסוי כנגד נזק לאופניים החשמליים בקרות תאונה ואפילו מענה לגניבה. הפוליסות משתנות מחברת ביטוח אחת לשנייה, ולכן חשוב להתייעץ. כך גם יש הבדל בין ביטוח אופניים חשמליים לאדם פרטי לבין ביטוח אופניים חשמליים לשליחים שבו התנאים קצת אחרים.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך