חמישה טיפים שיאריכו את חיי האופניים החשמליים שלכם

חמישה טיפים שיאריכו את חיי האופניים החשמליים שלכם

אחת השאלות הנפוצות ביותר שעולות מצד גולשים שפונים לאתר “הרוכב החשמלי” היא “כמה זמן יחזיקו האופניים לאחר שאקנה אותם?”. התשובה לשאלה השכיחה הזו נעוצה למעשה לא רק בטיב ובאיכות הדגם שאתם קונים (ובעניין זה מומלץ כמובן שלא להתפשר), אלא באופן שבו אתם רוכבים על האופניים החשמליים ו/או מתחזקים אותם. 

מכיוון שאנו נתקלים בסוגיה הזו לעתים קרובות מצד גולשי האתר, החלטנו לתת לכם חמישה טיפים מנצחים שמאריכים את החיים של כל אופניים חשמליים. אז בין אם אתם עומדים לפני קניית אופניים חשמליים, ובין אם קניתם רק לאחרונה זוג חדש, הכתבה הזו בשבילכם. 

גם על אופניים חשמליים מפדלים

אופניים חשמליים הם למעשה אופניים שבנויים כמו אופניים רגילים, אך מאובזרים עם ארבע פונקציות טכנולוגיות – מנוע, סוללה, בקר ומצערת (ידית “הגז”). במידה שתתרגלו לרכוב על אופניים חשמליים תוך כדי פידול, תאריכו באופן דרמטי את חיי האופניים שלכם. 

הפידול לא דורש מאמץ והוא מסייע מאד למנוע לתפעל את המערכת. רוכבים חשמליים שמקפידים על פידול יכולים להגדיל את טווח הנסיעה של האופניים ולגמוע מרחקים גדולים יותר בכל נסיעה. כלומר, מדובר בטיפ שטוב גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך (תרתי משמע). 

כל רעש חשוד – הולכים למעבדה

אופניים חשמליים הם מוצר טכנולוגי, ועבור רוכבים חשמליים רבים זהו כלי תחבורה לכל דבר ועניין. השימוש היומיומי באופניים דורש מכם לשים לב לכל רעש חריג. המנוע מזמזם? הבלמים “שורקים”? שומעים צליל מתכתי מאזור הכידון או הגלגל האחורי? הסוללה “מגמגמת”? 

כל אחד מהסימנים האלה יכול להעיד על בעיה עמוקה יותר. בעיה שאם לא תטופל בהקדם, עלולה לדרוש מענה מקיף ויקר. כמעט בכל חנות אופניים חשמליים פועלת גם מעבדה מקצועית, ובמידה שאתם שמים לב לרעשים חשודים, פנו בהקדם לאבחון התקלה. 

לגבי הצמיגים, גם להם השפעה ניכרת על תחזוקת האופניים החשמליים. חשוב לוודא כי לחץ האוויר בצמיגים של האופניים עומד תמיד על בין 40 ל-65 PSI. 

לא נוסעים הרבה בגשם ולא משאירים אופניים חשמליים בשמש הקופחת

מזג האוויר הישראלי הוא אקלים מושלם לרכיבה על אופניים חשמליים. במדינה שבה יש פחות מ-50 ימי גשם בשנה, וגם ימי הגשם האלה הם לא בדיוק מונסון, אופניים חשמליים יכולים בהחלט להאריך ימים. ייתכן בהחלט שהפופולריות של האופניים החשמליים בישראל, לעומת לדוגמה מדינות אירופאיות רבות, נובעת מהיתרונות של מזג ים תיכון. 

אם בכל זאת נגזר עליכם לרכוב על אופניים חשמליים בגשם, השתדלו לעשות זאת מעט ככל האפשר. בימים גשומים במיוחד כדאי להשאיר את האופניים בבית ולמצוא פתרונות תחבורה חלופיים. אופניים חשמליים הם בסופו של דבר מוצר חשמלי, וחשמל לא חי בשלום עם מים. קראו כאן עוד על טיפים לגבי רכיבה בגשם

הטיפ הזה חשוב גם בחנייה. לא חונים תחת כיפת השמיים בימים גשומים, ואם אין לכם ברירה אז רכשו מבעוד מועד כיסוי מגן. 

ומה לגבי השמש? השמש לא פוגעת באופניים החשמליים והם חסינים לקרינתה. עם זאת, יש להימנע מהותרת האופניים החשמליים מתחת לשמש הקופחת למשך זמן רב. המערכת החשמלית עלולה כמובן להינזק בגין עודף חום רצוף וגבוה. בימי קיץ עוצמתיים השתדלו להחנות את האופניים בצל או במקום מקורה.

מטעינים בחוכמה

סוללה של אופניים חשמליים איכותיים צריכה להספיק למאות “מחזורי טעינה”, וגם בשימוש יומיומי היא יכולה להציע ביצועים טובים למשך שנה וחצי עד שנתיים (לפחות). 

האופן שבו אתם מטעינים את הסוללה עשוי להיטיב מאד עם אורך החיים שלה. בטיפ זה נדגיש כי אין להטעין את האופניים החשמליים “הטענת יתר” ורצוי שלא לחבר את הסוללה “כל הלילה”. אופניים חשמליים לא צריכים יותר מכמה שעות בכדי להתמלא לחלוטין, וחיבורם המיותר לשקע עלול לפגוע בתאים המרכיבים את הבטריה. קראו כאן עוד על הארכת חיי סוללה באופניים חשמליים

קונים אופניים חשמליים איכותיים

הטיפ האחרון הוא קצת מתחכם אבל חשוב לציינו. ככל שתשקיעו באופניים חשמליים איכותיים יותר, וככל שתהיו מוכנים להגדיל את התקציב לרכישת הכלי, כך סביר להניח שתיהנו מאופניים חשמליים לאורך זמן. 

שוק האופניים החשמליים מציע דגמים שונים המגיעים ברמות גימור אחרות. כאשר אתם קונים אופניים חשמליים איכותיים, המגיעים מחנות מומלצת ומותג ידוע, אתם מגדילים את טווח הזמן ממנו תיהנו מהאופניים. רצוי מאד שלא לקנות אופניים חשמליים זולים מדי, ואם אין לכם תקציב ראוי, אפשר תמיד לקנות אופניים חשמליים יד שנייה. 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך