קסדה לאופניים חשמליים – מתי תקבלו קנס?

קסדה לאופניים חשמליים – מתי תקבלו קנס?

ביולי 2019 נכנסו לתוקף תקנות חדשות לאופניים חשמליים, המחמירות את הכללים על רוכבי האופניים החשמליים. בד בבד, החלה גם תכנית אכיפה מוגברת של חוקי האופניים החשמליים, ונרשמת עלייה חדה במספר הדוחות המוטלים מדי שנה על רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים.

אז מה אומר החוק לגבי חובת חבישת קסדה ברכיבה על אופניים חשמליים? מה גובה הקנס אם לא מצייתים לחוק? והאם באמת אוכפים את החובה הזו? “הרוכב החשמלי” מסביר.

חובת חבישת קסדה בכל מצב
אם בעבר, חובת חבישת קסדה היתה מוגבלת לגיל מסוים, ורק בכבישים מסוימים, הרי שבהתאם לתקנות החדשות של אופניים חשמליים, החל מיולי 2019, ישנה חובה לחבוש קסדה בכל מצב. ונדגיש – כל מי שעולה על אופניים חשמליים – בין אם הוא הרוכב ובין אם הוא מורכב – חייב להצטייד בקסדה.
בנוסף, בהתאם להוראות החוק החדש, יש לוודא שהקסדה כוללת מחזיר אור והיא בעלת תו תקן.

לא חבשתם קסדה? שלמו 250 ₪
כאשר חוקק החוק החדש לאופניים חשמליים חוקקו לצידו סנקציות בגין אי עמידה בהוראות החוק. הסנקציות נועדו כמובן לייצר הרתעה ומשמעת, ולהגביר את הציות לחוק.
הקנס עבור מי שנתפס רוכב על אופניים חשמליים כשקסדה אינו לראשו הוא 250 ₪. זאת, בדומה לגובה הקנס בגין רכיבה על אופניים חשמליים על המדרכה ורכיבה על אופניים חשמליים במעבר חציה, אשר כל אחד מהם “מזכה” את הרוכב החשמלי שעובר עבירות אלו בקנס של 250 ₪.

האם באמת אוכפים את התקנה הזו?
כן. בהחלט. למעשה, בעת הדיון בוועדת הכנסת, כאשר דיברו על החקיקה החדשה שיש ליישם בנוגע לאופניים חשמליים, יו”ר הוועדה, ח”כ איתן כבל, ציין כי יש לשמור על אכיפה הולמת, המטפלת בסכנות שמייצרים הרוכבים, כי חובת חבישת קסדה היא הדרך להגן על הרוכבים, ואמר כי “אני בעד עידוד הרכיבה על אופניים אך רק תוך שמירה קפדנית על החוק וחיי אדם”.

הדברים מקבלים ביטוי גם בשטח. אמנם יש הבדלים באכיפה בין עיר לעיר, אך על פי נתונים שפורסמו על ידי משטרת ישראל, בשנת 2019 חלה עלייה חדה במספר הדוחות והקנסות שהוטלו בגין רכיבה בניגוד לחוק על אופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים. אם בשנת 2018 הוטלו כ-19,000 דוחות, הרי שבשנת 2019 הוטלו כבר כ-22,000 דוחות. זינוק של כ-3000 דוחות בשנה (!). ואם אתם שואלים את עצמכם באילו קנסות היתה העלייה המשמעותית ביותר, התשובה היא אי חבישת קסדה.

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

 

כמובן, אם האכיפה המוגברת תצליח ותייצר הרתעה וציות לחוק, יתכן שבשנת 2021 נראה ירידה במספר הקנסות, שאותה ניתן יהיה לייחס ליותר ויותר רוכבים חשמליים שחובשים קסדה, ומצייתים לחוק החדש באופן כללי.

לא נוכל לסיים מאמר זה מבלי לציין את המובן מאליו. החשיבות בחבישת קסדה היא לא רק על מנת שתוכלו לחמוק ולהימנע מקנסות. מדובר כמובן על אביזר בטיחותי שמטרתו להגן עליכם הרוכבים. בשנים האחרונות כמות האופניים החשמליים בישראל גדלה באופן חד, אך איתה – ובאופן צפוי – גדל גם מספר תאונות הדרכים בהן מעורבים אופניים חשמליים. אם בשנת 2017 היו 8 הרוגים וכ-1760 פצועים בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים, בשנת 2018 אנחנו כבר מדברים על 19 הרוגים ועוד כ-1830 פצועים. בהתחשב בכך שחבישת קסדה מקטינה ב-50% את הסיכוי לפגיעת ראש, נראה שלא צריך להכביר במילים על החשיבות שלה.

לסיכום, עשו לעצמכם טובה, וחבשו קסדה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך