אופניים חשמליים טווח נסיעה

אופניים חשמליים טווח נסיעה

בכל קנייה של אופניים חשמליים, אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר לגבי התאמת האופניים לרוכב החשמלי, הוא החישוב של טווח הנסיעה. מצד אחד, חישוב של טווח הנסיעה הרצוי מבחינת הרוכב, ומצד שני (ומשלים) – חישוב הביצועים אשר יתקבלו מהדגם המבוקש. במילים אחרות, קונים אופניים חשמליים רק לאחר שהגדרתם היטב את טווח הנסיעה הממוצע שלכם ברמה היומית. אך כיצד עושים את זה נכון? הרוכב החשמלי עומד לשירותכם. שנתחיל?

הפרמטר המרכזי לבחינה בעניין טווח נסיעה באופניים חשמליים הוא הסוללה. סוללות אופניים חשמליים הן סוללות ליתיום (ברוב המקרים) אשר מאופיינות בשתי מידות חשובות – וולט ואמפר/שעה. הוולט מציין את המתח של הסוללה והאמפר את ההספק.  האמפר הוא זה שגם ייקבע את המרחק שתוכלו לגמוע על גבי האופניים החשמליים שלכם, מבלי לפגוש במטען.

היות שרוב האופניים החשמליים הנמכרים כיום בישראל מצוידים עם סוללות במתח של 48V, ברוב המקרים הספק הסוללה עומד על 10-16 אמפר/שעה (מעט מאד סוללות 48V מגיעות עם אמפר נמוך יותר, אך ישנן גם סוללות עם אמפר יותר גבוה). 

אופניים חשמליים 48V עם סוללה בהספק של 10 אמפר/שעה תוכל לגמוע מרחק של כ-30-35 ק”מ ללא הטענה. במידה שהסוללה הינה בעלת 15 אמפר/שעה, המרחק גודל כבר לכדי כ-60-65 ק”מ. במילים אחרות, פשוטות יותר, כל תוספת של יחידה באמפר מעלה את טווח הנסיעה בכ-5 ק”מ (פלוס-מינוס).

רולינג בי75, רולינג אופניים חשמליים, דגמים אופניים חשמליים, אופניים חשמליים פרימיום

טווח נסיעה אופניים חשמליים – בין המעבדה למציאות בשטח

בעניין זה חשוב להדגיש כי הביצועים הללו הם “ביצועי מעבדה”. ממש כמו נתוני “צריכת דלק ברכבים” אשר מאפשרים להעריך את היקף הצריכה אך מקבלים משמעות אחרת במפגש עם המציאות, כך גם לגבי טווח נסיעה באופניים חשמליים.

טווח הנסיעה מושפע משלל גורמים ומשתנה בין רוכב לרוכב ובין רכיבה לרכיבה. למשל, אם הדרך שלכם כוללת גם “אתגרים” טופוגרפיים (כמו עלייה לשכונת גילה בירושלים הוא טיפוס לאוניברסיטת תל אביב משדרות רוקח), המאמץ הדרוש לביצוע ה”משימה” יגזול ק”מ מהקילומטרז’ היומי שלכם.

פרמטרים נוספים שיכולים להשפיע על המרחק האפשרי הינם: נשיאת משקלים, הרכבת נוסעים, בלאי סוללה, בלאי מנוע, דיווש כן/לא, מצב סוללה נוכחי (טעונה במלואה או ריקה במחציתה), מספר עצירות, משקל האופניים, קוטר גלגלי האופניים ועוד. במילים אחרות, כאשר אתם בודקים אופניים חשמליים בחנות, ומוצגים לכם ביצועים המוצמדים לנתוני אמפר/שעה, זכרו כי יש לקחת את הדברים בעירבון מוגבל. מדובר בסופו של היום באמת מידה השוואתית ולא בהתחייבות יצרן.

מתח הסוללה, האם משפיע?

הספק הסוללה איננו המשתנה היחיד שיש לקחת בחשבון בעת חישוב טווח נסיעה אופניים חשמליים. עוצמת הסוללה מהווה אף היא חלק בלתי נפרד מהמשוואה. סוללות במתח 48V תאפשרנה נסיעה למרחקים גדולים יותר מסוללות 36V, וזאת גם אם ההספק של שתי הסוללות זהה.

הסוללה החזקה מאפשרת לנצל את האנרגיה החשמלית למרחקים ארוכים יותר. כמו כן, סוללות 48V הן סוללות איכותיות אשר מציגות בלאי נמוך ומחזיקות את טווח הנסיעה של האופניים החשמליים יציב לאורך תקופת שימוש ארוכה יותר (תרתי משמע). מעבר לכך, אופניים חשמליים עם סוללת 36V יהיו בדרך כלל מוצמדים לאמפר נמוך ביחס לאופניים חשמליים 48V. על פי רוב יהיו אלה דגמים עם אמפר/שעה אשר נע בין 8 ל-11 (במיוחד בדגמי אופניים חשמליים קטנים עם גלגלים בקוטר של פחות מ-20 אינצ’).

גלגלים ומשקל אופניים חשמליים משפיעים על המרחק

מעבר לסוללה שהשפעתה מובנית, גם לגלגלים ומשקל האופניים החשמליים יש השפעה על טווח הנסיעה המקסימלי. ככל שהגלגלים גדולים יותר, כך המנוע והסוללה “מתאמצים” פחות, והמרחק שאותו אתם מסיימים עם כל השלמת סיבוב בגלגל הינו גדול יותר. 

באד בוי 2020, אופניים חשמליים דגמים, אופניים חשמליים מומלצים, bad boy ebike

אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים יהיו בהכרח בעלי טווח נסיעה גדול יותר לעומת אופניים חשמליים עם גלגלים קטנים. זאת כמובן ככל שאין פערים דרמטיים בין שני הדגמים מבחינת ביצועי סוללה (עוצמה והספק). מנגד, משקל האופניים הינו בעל משמעות לגבי המרחק שכן ככל שהאופניים קלים יותר, כך הם מרחיקי לכת בהתאמה. הדברים באים לידי ביטוי בעיקר בהתלבטות בין אופניים חשמליים עם גלגלים עבים (3 אינצ’ ומעלה), לבין אופניים חשמליים בעלי גלגלים עם עובי סטנדרטי (2.15-2.25 אינצ’).

דיווש למרחיקי לכת

אחד הכללים החשובים ביותר לגבי חישוב טווח נסיעה באופניים חשמליים הוא הדיווש. ככל שהרוכב מקפיד על דיווש, ובאופניים חשמליים לא מדובר בדרך כלל במאמץ גופני (בפרט אם אתם משתמשים במצב המקסימלי מבחינת Pedal Assist), כך אתם “עוזרים” למנוע ובעצם מאריכים משמעותית את טווח הנסיעה. 

במילים אחרות, אם שני רוכבים יוצאים לדרך מתל אביב לכיוון פתח תקווה על אותם אופניים חשמליים, כאשר רוכב א’ מדווש (לכל הפחות לסירוגין) ואילו רוכב ב’ מניח את הרגל על הרמה ונשען לאחור, רוכב א’ יגיע לעיר האורות (פתח תקווה) כשהסוללה שלו מלאה יותר, חזקה יותר ומספיקה לק”מ רבים יותר. ישנם גם רוכבים חשמליים שמדוושים על PAS נמוך וזאת בכדי לשלב קצת “כושר” עם האושר של הרכיבה החשמלית

מתלבטים איזה אופניים חשמליים לקנות? הנה כמה דגמים מומלצים

למדריך רכישת אופניים חשמליים מקוצר – עברו לעמוד הבית

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך