אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים – איך גודל הגלגל משפיע על הרכיבה שלכם?

אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים – איך גודל הגלגל משפיע על הרכיבה שלכם?

שוק האופניים החשמליים בישראל התפתח מאד בעשר שנות פעילותו. מה שהחל עם אופניים רגילים שהורכב עליהם קיט חשמלי, הפך עם הזמן לשוק תוסס של עשרות יבואנים, מאות חנויות, מאות דגמים ושלל אפשרויות.

הביקוש הוא אדיר כאשר אם בתחילת הדרך התניידו בישראל כמה אלפי כלים בלבד, אור לשנת 2021 אנחנו מדברים כבר על כ-250 אלף רוכבים, וייבוא של כ-100,000 אופניים חשמליים בשנה (לפי דו”ח שפורסם לאחרונה על ידי מבקר המדינה). במחקר שבוצע על ידי הטכניון בחיפה נמצא גם שכ-70% מהרוכבים הם בגילאי 19-64. במילים אחרות – אנשים שמעדיפים שני גלגלים ופדלים על פני הרכב שנשאר בחנייה (או האוטובוס שעוצר בתחנה).

המספרים מתכתבים לא רק עם כמות אלא גם עם איכות. הרוכב החשמלי הממוצע שנכנס בשערי חנות אופניים חשמליים עומד כיום מול שורה ארוכה של דגמים אופציונליים. הדגמים הינם רבים, בעלי מפרטים ועיצובים שונים, עם נתונים טכנולוגיים ספציפיים, אשר מאפשרים לייצר חיבור מדויק בין האופניים לצרכי הרוכב. 

בין אם הוא שליח או סוכן מכירות שזקוק לאופניים חשמליים ככלי עבודה פר אקסלנס, בין אם הוא סטודנט שמתגורר בדירה שכורה ברמת גן ומחפש פתרון תחבורתי לאוניברסיטה, ובין אם הוא הורה לילדים שרוצה להתחמק מה”דאבל-פארקינג” בכניסה למוסדות החינוך. במקביל אנחנו רואים שהענף נתון תחת “טרנדים מתחלפים”. 

התחרות בין היבואנים מולידה יצירת דגמים מיוחדים, כמו לדוגמה אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים במידות 22 אינצ’, 24 אינצ’, 26 אינצ’, 27.5 אינצ’, 29 אינצ’ ועוד. אז לאחר שדיברנו כאן כבר על אופניים חשמליים עם גלגלים עבים, עכשיו נברר מהו סוד הקסם של הקוטר הגדול? אילו צרכים הוא משרת והאם יש לו חסרונות? הרוכב החשמלי עונה לכם.

אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים – מה משמעות הקוטר?

אופניים חשמליים הם קודם כל אופניים, וכמו שכל רוכב מקצועי יודע, הקוטר כן קובע. שטח המגע של הגלגל עם הקרקע גדל בהתאם לקוטר הגלגל, וקוטר גדול מסייע בפיזור המשקל על שטח רב יותר. תכונה זו מספקת לרוכב אחיזה מוגברת בכל מצב – נסיעה (דיווש), פניות ועצירה.

בגלגלים גדולים אנחנו מדברים גם על ציר גלגל גבוה וזווית היגוי מחודדת. דהיינו, התמודדות מצוינת עם פיתולים ו/או מהמורות בקרקע. יש לכך משמעותיות בטיחותיות שכן אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים מעניקים יציבות רבה גם במהירויות גבוהות וגם בתנאי כביש/שביל שונים.

מה לגבי טווח נסיעה?

אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים מסוגלים לייצר טווח נסיעה מצוין. אלו אופניים חשמליים שיכולים להגיע בקלות ל-60 ק”מ. זאת כמובן כתלות בפרמטרים נוספים כמו משקל רוכב, נשיאת מטען, קילומטרז’ הסוללה, תוואי טופוגרפי וכדומה. העיקרון כאן הוא עיקרון פיזיקלי פשוט. בכל סיבוב הגלגלים גומעים מרחק רב יותר, ובשורה התחתונה הם מרחיקי לכת לעומת דגמי אופניים חשמליים 20 אינצ’ ופחות (להרחבה על בירור טווח נסיעה אופניים חשמליים לחצו כאן). 

האם מדובר באופניים המתאימים לעיר?

אופניים עם גלגלים בקוטר גדול מתאימים לעיר כמו סודה לאספרסו. אלו אופניים חשמליים שמבוססים על אופני העיר האירופאיים הקלאסיים. אם תרצו, אופני עיר הולנדיים עם מערכות חשמליות איכותיות.

גלגל גדול איננו מתרגש מכל מהמורה בכביש, ולא מכל מעבר כביש-מדרכה. זאת גם אם אין עלייה מסודרת ואפילו אם סף המדרכה יחסית גבוה. אגב ובהקשר לכך, אופניים חשמליים 26 אינצ’ ומעלה מצוידים בדרך עם כלל בולמי זעזועים גדולים (40-60 מ”מ ועם מהלך (Travel) גבוה במיוחד. זאת לצד בלמים הידראוליים או בלמי דיסק בשני הגלגלים המאפשרים עצירה בטוחה וחזקה.

אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים – בטיחות מעל הכל

גלגל גבוה משמעותו רוכב גבוה, ורוכב גבוה משמעותו רוכב שנראה למרחקים. בישראל, כאשר החוק קובע שבהעדר שביל אופניים מסודר יש חובה לרדת לכביש, הנראות מתחברת עם בטיחות.

אם תצאו לשתי נסיעות מבחן בצומת השלום בתל אביב בשעה 8:30 בבוקר, ותעשו את זה פעם אחת עם אופניים חשמליים 20 אינצ’ ופעם שנייה עם אופניים חשמליים 26 אינצ’, תבינו בדיוק עד כמה שדרגתם את הבטיחות של הרכיבה שלך.

מה לגבי משקל? 

שאלה שתמיד עולה ושהתשובה שלה תמיד מפתיעה לטובה. אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים אינם כבדים באופן משמעותי מדגמי ה-20 אינצ’ הקלאסיים. בדרך כלל אנחנו מדברים בסך הכל על כ-1-2 ק”ג יותר ומשקל כולל של כ-25-27 ק”ג. במקרים מסוימים, כתלות בסוללה ובעובי הגלגל, ייתכן שהם יהיו אף קלים יותר. יתרה מזו, יבואנים איכותיים מעצבים את האופניים באופן כזה שיהיה ניתן להרימם ללא בעיה ובנוחות מקסימלית.

הכל טוב? מה החסרונות של אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים?

אין בעולם שום דבר מושלם וגם אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים מאופיינים בכמה חסרונות. החיסרון העיקרי שלהם הוא שמדובר לעתים קרובות באופניים חשמליים שאינם מתקפלים. בניגוד לאופניים חשמליים 20 אינצ’ ופחות, אשר מתקפלים בקלות ונכנסים ללא בעיה לכל מעלית או תא מטען ברכב, אופניים חשמליים 26 אינצ’ ומעלה, בדרך כלל לא מאפשרים קיפול.

שימו לב גם שאם אתם מתכננים לשלב נסיעה ברכבת, חשוב שתבדקו את מדיניות רכבת ישראל שמשתנה תדיר לגבי אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים. כמו כן, למרות שניתן לשחק עם מיקומי הכידון והכיסא, יש רוכבים שהגובה של המושב עלול להיות עבורם מכשול. יבואנים מסוימים התמודדות עם סוגיית הגובה על ידי עיצוב שלדה ארגונומית שמתאימה לרוכבים בגבהים שונים.

בסופו של היום זו תחושה, וכל רוכב שמתעניין ברכישת אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים צריך לצאת לסיבוב ניסיון בטרם קנייה. תחושה היא שליטה, ושליטה היא בטיחות. מעבר לכל היתרונות של האופניים החשמליים עם הגלגלים הגדולים, רק נסיעת מבחן תיתן את החותמת הסופית. זכרו שזהו כלי שמגיע למהירויות של 25 קמ”ש ומיועד למרחב האורבני הצפוף והעמוס במשתמשים רבים בדרך.

חיסרון נוסף שאי אפשר להתעלם ממנו הוא המחיר. אופניים חשמליים עם גלגלים בקוטר של 24 אינצ’ ומעלה יהיו בדרך כלל יקרים יותר מהגלגלים הסטנדרטים בשיעור של 20% ומעלה.

לסיכום, למי זה מתאים?

שאלת מיליון האינצ’ים והתשובה משתנה מרוכב לרוכב. אופניים חשמליים יש לקנות בראש ובראשונה לפי הצרכים. החל מנתונים פיזיים, דרך תקציב, וכלה כמובן בניתוח ואפיון הנסיעות הממוצעות. מהו המרחק המתוכנן לנסיעה ברמה החודשית, מהו טיב המסלול הצפוי, האם יש צורך בפתרונות הרכבה, הם יש צורך במענה לנשיאת משקלים, עד כמה חשובה לרוכב האחסנה וכו’.

לגבי אופניים חשמליים עם גלגלים גדולים, הייתי ממליץ עליהם לכל מי שרוצה לשדרג את חוויית הרכיבה העירונית והבינעירונית שלו. היתרונות שדיברנו עליהם, שהם רק מעט המחזיק את המרובה, יכולים בקלות להפוך את האופניים החשמליים האלה לכלי רכב ראשון. אם אתם גרים בעיר ורוצים חוויית רכיבה חלקה, ייתכן בהחלט שאופניים חשמליים עם קוטר גדול יספקו לכם מענה מדויק

תן לרוכב החשמלי לעזור לך

לקבלת הצעות מחיר מיוחדות, לייעוץ לגבי דגמים מומלצים וחנויות מומלצות במיוחד –

השאר טלפון או מייל ונחזור אלייך בהקדם

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך