אופניים חשמליים 48V

אופניים חשמליים 48V

אופניים חשמליים 48V הם אופניים אשר מאובזרים בסוללה חזקה, עוצמתית, בטוחה ויציבה. עד לפני מספר שנים מדובר היה בדגמים היוקרתיים בלבד, כאשר רוב האופניים החשמליות בישראל היו עם סוללות בעלות מתח נמוך יותר של 24V או 36V. אולם מזה כחמש שנים, מאז שיותר ויותר יבואנים, כמו גם חנויות אופניים חשמליים, הבינו שהציבור זקוק לכוח נסיעה משמעותי, צומח בקצב מהיר המגוון של אופניים חשמליות עם סוללות 48V.

מה המשמעות של הדבר? ובכן, בבחירת אופניים חשמליות, הסוללה היא במידה רבה הנדבך המרכזי והמשמעותי. מעבר לעיצוב השלדה, עובי הגלגלים וחישוריהם או הצג – הסוללה היא זו שבפועל מגדירה את הביצועים של הכלי. שני נתונים מרכזיים עומדים מבחינה זו על הפרק – מתח הסוללה (הוולט) וההספק שלה (האמפר). אופניים חשמליים 48V הם אופניים שהסוללה שלהם היא במתח של 48 וולט. אלו אופניים אשר נחשבים למהירים ובעלי אורך חיים גם לאחר קילומטראז’ רב.

אופניים חשמליים 48V – מהירות של 25 קמ”ש בקלות

תקנות התעבורה, תשכ”א-1961 מציבות הגבלה על מהירות אופניים חשמליים וקובעות רף מקסימלי לפיו “כוח המנוע יורד עם העלייה במהירות האופניים ומפסיק את פעולתו כאשר מהירות האופניים עולה על 25 קמ”ש”. התקנות הללו חלות כמובן גם על מהירות אופניים חשמליים 48V, וזאת למרות שמדובר בכלים המסוגלים לביצועים זריזים בהרבה. אופניים חשמליים תקניים מתוכנתים עם הגבלת המהירות הנ”ל.

אמנם גם אופניים חשמליים 36V יכולים לטפס למהירות של 25 קמ”ש, אך אופניים חשמליים עם סוללת 48V יספקו את הביצועים הללו בהאצה מוגברת ולאורך שנים. בעוד שאופניים חשמליות עם סוללות חלשות יותר יתקשו להגיע למהירות הגבוהה הזו לאחר שימוש רב, אופניים חשמליים המאובזרים עם סוללת 48V מבטיחים לרוכב החשמלי נסיעה מהירה ועקבית לתקופה ממושכת.

הריחוף שבעלייה

כמעט כל מסלול נסיעה עם אופניים חשמליים כולל עלייה כזו או אחרת. במקומות מסוימים, כמו למשל ירושלים או חיפה, הטופוגרפיה ההררית מציבה בפני הרוכבים אתגרי שטח משופעים רבים. אולם הדברים נכונים גם לגבי מרכז הארץ, ויעידו על כך כל הסטודנטים הלומדים באוניברסיטת תל אביב ואשר רוכבים על אופניים חשמליים מדי יום את העלייה התלולה משדרות רוקח לשער האוניברסיטה.

אופניים חשמליים 48V מסוגלים במצבים הללו לייצר נסיעה חלקה ונוחה. כלומר, עוצמת המתח של הסוללה לא בא לידי ביטוי רק במהירות הנסיעה (המוגבלת כאמור ל-25 קמ”ש) אלא גם בהתמודדות ראויה ומרשימה ביותר עם תנאים טופוגרפיים מאתגרים. וכן, גם כאן מדובר בביצועים איכותיים לאורך זמן.

מה המרחק האפשרי על גבי אופניים חשמליים 48V?

המרחק המקסימלי האפשרי לנסיעה בין הטענה להטענה נמדד לא לפי המתח של הסוללה אלא בהתאם להספק. כלומר, האמפר. אולם גם בעניין זה ישנם יתרונות בולטים ברכישת אופניים חשמליים 48V. ראשית, סוללות 48V הן בדרך כלל גם סוללות עם הספק גבוה. על פי רוב, מדובר על אמפר בשיעור של 11-15 לפחות. זאת בעוד שסוללות חלשות יותר, כמו 36V, מציגות לעתים אמפר הנמוך מ-10.

מה המשמעות בפועל? אופניים חשמליים 48V עם אמפר של 11-15 יהיו מסוגלים לגמוע בקלות מרחקים של 25-30 ק”מ מבלי לפגוש מטען. במידה שהרוכב אף יקפיד על דיווש, ולא יסתמך רק על מצערת המנוע, וככל שהאופניים טרם השלימו קילומטראז’ רב מדי, המרחקים האפשריים עשויים להגיע אפילו עד כדי 40 ק”מ וצפונה מכך.

גלגלים – מה חשוב לדעת?

בדיוק כמו האמפר, גם הגלגלים מושפעים פעמים רבות ממתח הסוללה. מכיוון שאופניים חשמליים 48V נחשבים לאופניים חזקים ועוצמתיים, על פי רוב הם ישווקו עם גלגלי מגנזיום. דהיינו, גלגלים שהחישורים שלהם אינם מבוססים על שפיצים אלא על יציקה אחת. גלגלים אלה, מעבר לכך שהם בטיחותיים, נחשבים גם לאמינים ובעלי יכולת לנשיאת משקלים גדולים. כמו כן, ברוב המקרים כאשר תחפשו אופניים חשמליות עם גלגלים עבים, תקבלו גם אופניים חשמליים עם סוללת 48V. עם זאת, ברור שישנם לא מעט דגמים (מעולים) של אופניים חשמליים 48V שאינם מאובזרים בגלגלים עבים, אשר אינם מתאימים לצרכיו של כל רוכב חשמלי.

למציאת חנויות המוכרות אופניים חשמליים הקרובות לאזור מגוריכם לחצו כאן.

לדגמי האופניים המומלצים של הרוכב החשמלי לחצו כאן

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך