אופניים חשמליים מנוע 350 וואט

אופניים חשמליים מנוע 350 וואט

האם כדאי לקנות אופניים חשמליים עם מנוע 350 וואט ומה המשמעות של האבזור הזה מבחינת הביצועים של הכלי? האם זה עומד בתקן? הרוכב החשמלי מסביר

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בביצועים של האופניים החשמליים שלכם הוא המנוע. המהירות של האופניים מושפעת באופן ישיר מעוצמת המנוע, עוצמת הסוללה והבקר שביניהם. 

למרות שהתקן הישראלי קובע במפורש שאופניים חשמליים צריכים להיות עם מנוע של עד 250 וואט, יותר ויותר דגמים בשוק זמינים עם מפרטים “חזקים” יותר. בעיקר אנו רואים צמיחה עקבית בביקוש ובשיווק של אופניים חשמליים עם מנוע 350 וואט. 

קראו עוד על:

למעשה, קל יותר למצוא היום דגמים של אופניים חשמליים עם מנוע 350 מאשר אופניים חשמליות סטנדרטיות עם מנועים “רגילים” של 250 וואט. בחנויות אינטרנטיות בד”כ, המציעות רכישת אופניים חשמליים און-ליין, לא ישווקו דגמים עם מנועי 350, וזאת משום שהמידע ברשת המפורסם ברבים לא יכול לכלול מפרט כאמור. חנויות מסוימות “עוקפות” את המכשול על ידי כך שהן אינן מציגות את נתוני המנוע ומפרטות עליו רק בשיחת טלפון ישירה לעסק. 

אופניים חשמליים עם מנוע 350 – מה המשמעות?

אופניים חשמליים עם מנוע 350 הם אופניים חשמליים שמעניקים לרוכב גם מהירות וגם עוצמה בעליות ובמתווה תלול. ממש כמו שיש הבדל דרמטי בין רכב עם מנוע 1,400 לרכב עם מנוע 2,000, כך הדברים נכונים לגבי אופניים ממונעים. 

אופניים חשמליים עם מנוע 350 מתאימים במיוחד לאנשים שגרים באזורים שיש בהם הרבה עליות רציניות כמו חיפה, ירושלים או אילת. כך גם הם מתאימים למי שצריך לגמוע מרחקים גדולים מדי יום ורוצה להספיק לעשות את זה במהירות ראויה. במאמר מוסגר נציין כי בכל הנוגע למהירות של האופניים, החוק בישראל דורש הגבלה של עד 25 קמ”ש, וגם הגבלה זו “נפרצת” תדיר. 

הגיע הזמן לשנות את התקן והחוק?

הניסיון (שלא מצליח) להגביל את האופניים החשמליים בישראל מבחינת מנועים ומהירות, צריך לדעת מומחים מסוימים להוביל למסקנה חדשה והיא שהגיעה העת להקל. בראש ובראשונה רצוי לשקול הקלות על יבואנים שיוכלו להביא ללא בעיה דגמים רבים של אופניים חשמליים עם מנועי 350, 500 ו-750. 

התפיסה הזו יוצאת מתוך נקודת הנחה שכוחות השוק חזקים לפעמים מכל הגבלת חוק. הצרכנים יכולים לקנות היום די בקלות אופניים חשמליות עם מנוע 350 אך במקום שהכלים יהיו מוסדרים הם עוברים “שיפוצים” לאחר הגעתם ארצה. שיפוצים אלה, כשהם נעשים על ידי חנויות אופניים ויבואנים שאינם מספיק מקצועיים, יכולים לגרום לנזקים. 

המומחים המחזיקים בגישה זו טוענים כי המדינה תפעל בשכל אם במקום להנהיג אכיפה דרקונית על מפרטים ראויים בהחלט, הרשויות תפעלנה לפיתוח תשתיות והסברה. מחקרים מראים כי כאשר התשתיות הינן ברמה גבוהה, והרוכבים החשמליים יכולים לרכוב במרבית דרכם בשבילי אופניים ייעודיים, כך הסכנה הנשקפת מהכלי לעוברי האורח קטנה בהתאמה. 

 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך