אופניים חשמליים קלים – 10 שאלות נפוצות

אופניים חשמליים קלים – 10 שאלות נפוצות

אופניים חשמליים הם פתרון מושלם למרחב האורבני ופעמים רבות המשקל של הכלי הוא פרמטר קריטי בתהליך הרכישה. דירה בקומה שנייה ללא מעלית, צורך בקיפול אופניים למחסן קטן, רוכב עם בעיות גב או רוכבת שלא רוצה “לסחוב” משקלים. אלה הם רק חלק מהסיבות שמובילות רוכבים לחפש אופניים חשמליים קלים במיוחד.

קראו עוד:

מכיוון שמדובר בעניין נפוץ, ומכיוון שאנחנו מקבלים ב”רוכב החשמלי” אין ספור פניות בנושא, החלטנו להציג בפניכם תשובות ל-10 שאלות נפוצות לגבי אופניים חשמליים קלים. שנתחיל? בבקשה. 

כמה שוקלים אופניים חשמליים קלים במיוחד?

על מנת שנוכל להגדיר אופניים חשמליים כ”קלים”, הם צריכים לשקול באופן משמעותי פחות מהממוצע שעומד על כ-25-30 ק”ג. לכן, כל אופניים ששוקלים בסביבות 16-17 ק”ג, וכמובן שפחות, הם אופניים חשמליים קלים.

מה מבחינת סוללה?

הסוללה היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על המשקל של האופניים, ועל כן אופניים חשמליים קלים במיוחד יהיו מאובזרים עם סוללות קלות. בדרך כלל סוללות במתח של 36 וולט או 24 וולט, ועם קיבולת שלא חוצה את הרף של ה-7-8 אמפר/שעה. מצד שני, בדגמים האיכותיים, הסוללות הן ברמה גבוהה. מספקות מענה מושלם לרכיבה עירונית יומיומית. לעתים הסוללה גם מוסלקת בשלדה, בעיצוב שמספק מראה אלגנטי ומרשים. 

לאיזה מהירות מגיעים אופניים חשמליים קלים?

אופניים חשמליים קלים שמיוצרים על ידי חברה איכותית אמורים להגיע די בקלות למהירות של 25 קמ”ש שהיא המהירות המקסימלית המותרת בחוק. יש חנויות ומעבדות אשר “פותחות” את האופניים ומאפשרות להם לטפס למהירות גבוהה יותר (אך זאת כאמור בניגוד להוראות החוק בישראל). 

מהו טווח הנסיעה?

טווח נסיעה של אופניים חשמליים, קלים או רגילים, נמדד לפי קיבולת הסוללה. מכיוון שברוב האופניים החשמליים הקלים אנחנו מדברים על כ-8 אמפר/שעה, הטווח הממוצע הצפוי הוא של כ-25-30 ק”מ. מצד שני, הסוללה הקטנה נטענת במהירות. 

מה גודל הגלגלים של האופניים החשמליים הקלים?

על פי רוב, אופניים חשמליים קלים מאובזרים עם גלגלים בגדלים של פחות מ-16 אינצ’, כאשר יש בשוק גם דגמים עם גלגלי 14 אינצ’ (סייקו פיקסי, למשל) ואפילו דגמי 12 אינצ’. זאת בניגוד לגודל הגלגל הממוצע באופניים חשמליים “רגילים” שהוא בד”כ כ-20 אינצ’. עם זאת ישנם גם מספר דגמים בודדים של אופניים חשמליים קלים עם גלגלים סטנדרטים (כמו ג’אגר שפרונג, ראו סקירה). 

האם אופניים חשמליים קלים הם תמיד מתקפלים?

התשובה היא כמעט תמיד “כן בוודאי”. אופניים חשמליים קלים הם אופניים ייחודיים בכך שהקיפול שלהם הוא גם פשוט וגם אפקטיבי. עד כדי דגמים שייכנסו בקלות לתיק או יוחבאו היטב מתחת לשולחן כתיבה. 

כמה עולים אופניים חשמליים קלים במיוחד?

אין תשובה אחת נכונה לשאלה הזו. יש בשוק גם אופניים חשמליים קלים שנמכרים במחירים זולים יחסית של כ-3,500 שקלים, ולצד זאת דגמים משודרגים שמחיריהם מטפסים עד 5,500 שקלים ויותר. 

מהם החסרונות המרכזיים של אופניים חשמליים קלים?

בעוד שהמשקל הוא יתרון דרמטי שמאפשר לקחת את האופניים בקלות גם לקומה השלישית בתל אביב וגם לכל קרון ברכבת (כשהם מקופלים), יש לאופניים האלה גם כמה חסרונות. ראשית, מכיוון שהם מבוססים על גלגלים קטנים, מהמורות ובורות בדרך יורגשו היטב. שנית, הסוללה של האופניים תהיה כמעט תמיד של 36V או 24V, והקיבולת לא תחצה את הרף של 7-8 אמפר.

האופניים יהיו מהירים פחות ויגיעו לטווחים קצרים יותר. לכן נהוג לומר כי אופניים חשמליים קלים במיוחד מתאימים בעיקר לרוכבים שלא מחפשים מרחקים אלא פתרון אורבני תחבורתי “בתוך העיר”. 

חסרון נוסף הוא שברוב הדגמים של האופניים החשמליים הקלים אי אפשר להתקין סבל אחורי שיהיה אפשר להניח עליו ציוד או מושב רוכב/תינוק. 

למי מתאימים אופניים חשמליים קלים במיוחד?

אין תשובה אחת. אופניים חשמליים קלים במיוחד מתאימים לרוכבים שונים מסיבות שונות. למשל: רוכבים שצריכים להרים את האופניים בתדירות גבוהה בגלל מגורים בדירה ללא מעלית, רוכבות חשמליות שלא רוצות להסתבך עם כלי כבד מדי, רוכבים שמחפשים פתרון נוח לקיפול קטן, רוכבים שאין להם מקום אחסון גדול בדירה ועוד. 

איך אדע למצוא אופניים חשמליים קלים למכירה?

תשובה עם שתי מילים – “הרוכב החשמלי”. אנו מכירים היטב מגוון רחב של דגמי אופניים חשמליים קלים, כולל אופניים חשמליים קלים במיוחד. צרו עמנו קשר ונשמח לסייע. 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך